O 60-70 proc. spadł od maja eksport polskiej wołowiny na turecki rynek. Powodem jest obniżenie konkurencyjności naszego mięsa wobec innych krajów unijnych, głównie Niemiec - poinformował prezes Związku Polskie Mięso Witold Choiński .
Problemy eksportowe rozpoczęły się od momentu podwyższenia stawek celnych przez Turcję. Stawka celna liczona od wartości eksportu mięsa wzrosła od stycznia do lipca z 30 do 75 proc. - poinformował Choiński.
Dodał, że jednak główną przyczyną, którą wymieniają polscy eksporterzy, są zbyt wysokie opłaty za badania na bydła na BSE. Jest to gąbczasta encefalopatia bydła popularnie nazywana _ chorobą szalonych krów _, mięso z zarażonych nią sztuk może wywołać u człowieka chorobę Creutzfeldta-Jakoba.
Jak zaznaczył Choiński, koszty badań na BSE w naszym kraju są najwyższe w Europie i wynoszą 120 zł od sztuki, podczas gdy w innych krajach Unii Europejskiej wahają się one między 5 a 10 euro. Dodał, że przy tak wysokiej opłacie rosną koszty kilograma eksportowanej wołowiny o około 60 gr. Obowiązek badania krów w kierunku tej choroby w przypadku eksportu bydła do Turcji dotyczy wszystkich sztuk.
Prezes Polskiego Mięsa już w kwietniu powiadomił o sprawie resort rolnictwa i wystąpił z pismem o zmniejszenie opłat za badania do poziomu krajów UE, co pozwoliłoby naszym eksporterom utrzymać konkurencyjność i poziom eksportu na rynek turecki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t20164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosnie;eksport;polskiej;zywnosci,142,0,824718.html) Rośnie eksport polskiej żywności
Ministerstwo rolnictwa odpowiedziało negatywnie na postulat zmniejszenia opłat, powołując się na obowiązujące przepisy - poinformował Choiński. W jego opinii, przy tak niskiej rentowności polskiej branży mięsnej, utrzymanie obecnych stawek za badania na BSE jeszcze pogorszy sytuację producentów wołowiny. Choiński podkreślił, że w opinii eksporterów kolejne podniesienie stawek celnych (od lipca br. stawka wzrosła z 60 do 75 proc.) przez Turcję sprawia, że eksport wołowiny jest nieopłacalny.
Jak zauważył Choiński, o ile w ubiegłym roku naszym głównym rynkiem zbytu wołowiny były kraje UE, m.in. Niemcy i Włochy, to dotychczas w tym roku głównym odbiorcą tego mięsa z Polski był rynek turecki. W pierwszych czterech miesiącach tego roku do Turcji trafiło 27 tys. ton wołowiny, cały eksport w tym okresie zaś wyniósł 73 tys. ton.
Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w pierwszym kwartale 2011 r. eksport wołowiny wzrósł, za granicę trafiło 61,2 tys. ton, czyli o 9,6 tys. ton więcej niż w przed rokiem. Wzrosły też o ok. 16 proc. ceny w eksporcie mięsa wołowego chłodzonego (do 3,2 euro za kg) i mrożonego (do 2,93 euro za kg).
Czytaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t40297.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;nie;mamy;zaufania;do;polskich;warzyw,124,0,862076.html) | Rosja: Nie mamy zaufania do polskich warzyw Do tej pory Moskwa zniosła embargo jedynie dla Holandii i Belgii. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t148623.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wznawiamy;eksport;warzyw;do;rosji,65,0,861249.html) | Wznawiamy eksport warzyw do Rosji Pierwsze partie polskich pomidorów z unijnym certyfikatem gwarantującym ich bezpieczeństwo zostaną dziś wysłane za wschodnią granicę - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t141831.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wybory;w;turcji;bez;niespodzianek,181,0,849589.html) | Wybory w Turcji bez niespodzianek? Sondaże wróżą zwycięstwo rządzącej centroprawicowej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju premiera Erdogana. |