Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Założenia budżetu mogą być zbyt wygórowane

0
Podziel się:

Założenia budżetu na 2016 mogą się okazać zbyt wygórowane - uważa ekonomista Jarosław Janecki. Wieczorem w Sejmie odbędzie się trzecie czytanie projektu ustawy budżetowej na 2016 rok. W dokumencie zapisano między innymi wzrost Produktu Krajowego Brutto o 3,8 procent, średnioroczną inflację na poziomie 1,7 procent i deficyt budżetowy nie wyższy niż 54,7 miliarda złotych.

Minister finansów Paweł Szałamacha
Minister finansów Paweł Szałamacha (PAP/Bartłomiej Zborowski)

Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki prognozuje, że wskaźniki makroekonomiczne okażą się inne niż zapisane w budżecie. Według niego wzrost PKB będzie niższy, średnia inflacja nie przekroczy 1 procenta, natomiast wzrost wynagrodzeń będzie wyższy niż założone 3,6 procent.

Ekspert dodaje jednak, że nawet niższe wpływy z podatków nie muszą oznaczać problemów, bo minister finansów może zrezygnować z części wydatków, które nie są sztywno określone w budżecie. Rząd zakłada też, że w tym roku deficyt sektora finansów publicznych będzie poniżej 3 procent w relacji do PKB.

Z kolei jak ocenia główny ekonomista BPS TFI Krzysztof Wołowicz ocenia założenia tegorocznego budżetu jako realistyczne w większości.

Wołowicz uważa, że założenia dotyczące wzrostu gospodarczego są trafione, ale tempo wzrostu cen nie będzie tak szybkie, jak zapisano w ustawie. Ekonomista wskazuje, że w budżecie zapewniono finansowanie wydatków, między innymi programu 500+. Pieniądze będą pochodziły z podatku od marketów i banków. Jednorazowo budżet wspomogą środki z aukcji LTE oraz z zysku Narodowego Banku Polskiego.

Ekspert dodaje, że wyzwaniem będzie planowanie budżetu na 2017 rok, kiedy rząd nie będzie mógł liczyć na tak wysokie wpływy jednorazowe, jak obecnie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)