Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Związkowcy z "Solidarności" protestowali w całej Polsce przeciwko polityce rządu

0
Podziel się:

W całym kraju odbyły się maniefstacje związkowców z "Solidarności" przeciwko polityce rządu. Zakończyły one pierwszy etap trwających od 7. listopada Ogólnopolskich Dni Protestu.

Od tego dnia w wielu miastach polski związkowcy manifestowali w obronie praw pracowniczych.

Podczas manifestacji, protestów i pikiet, związkowcy domagali się ochrony wypłaty wynagrodzeń, skutecznych działań w celu ograniczenia bezrobocia oraz osłon dla osób tracących pracę - w tym zasiłków i świadczeń przedemerytalnych. Na transparentach pojawiały sie też żądania realizacji przedwyborczych obietnic SLD.

W Warszawie około tysiąca osób przeszło z zapalonymi zniczami przed Ministerstwem Gospodarki, Sejmem i Kancelarią Premiera. Szef "Solidarności" Janusz Śniadek powiedział, że jego związek chce rozliczyć rząd z wyborczych obietnic. Manifestujący przekazali petycję do premiera Leszka Millera ze swoimi postulatami - między innymi ożywienia gospodarki i rozwoju budownictwa mieszkaniowego.

W Łodzi w marszu przeciwko polityce rządu uczestniczyło ponad 2 tysiące osób. Manifestacja zakończyła się przytwierdzeniem postulatów do rządu i wojewody na drzwiach do urzędu wojewódzkiego. Wcześniej protestujący przeszli przed biurem poselskim Leszka Millera.

Ponad sto osób wzięło udzial w pikiecie podlaskiej "Solidarności" pod Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku. Protest przerodził się następnie w marsz wokół ronda Lussy, co sparalizowało na ponad godzinę ruch w centrum miasta.

W Gdańsku doszło do manifestacji przed Urzędem Wojewódzkim. W Gdyni około 300 związkowców blokowało tory. Pociągi regionalne jeżdziły z opóźnieniami.

W Szczecinie doszło do pikiety pod dawną siedzibą Kasy Chorych. Zebrało się tam około dwustu pracownikmów szczecińskiej służby zdowia. Spalono dwie kukły z podobiznami premiera Millera i wicepremiera Hausnera.

Pikiety Solidarności odbyły się w całej Wielkopolsce. W Poznaniu ponad 100 związkowców demonstrowało na Placu Wolności. W Pile związkowcy przeszli z centrum miasta pod siedzibę delegatury Urzędu Wojewódzkiego.

W Opolu około 200 związkowców, także z Nysy i Ozimka, blokowało przejście dla pieszych na wysokości opolskiego dworca PKP. Akcja trwała godzinę.

Ponad półtora tysiąca członków "Solidarności" z całej Małopolski wzięło udział w manifestacji pod urzędem wojewódzkim w Krakowie.

Około 500 osób z całego województwa podkarpackiego protestowało na rynku w Sanoku.

W Kielcach przez godzinę około 500 osób pikietowała Świętokrzyski Urząd Wojewódzki. Do protestu przyłączyli się również związkowcy z Miejskiego Przedsiebiorstwa Komunikacji. 20 autobusów przejechało głównymi ulicami miasta przed budynek urzędu.

W Lublinie około 400 osób spotkało się przed siedzibą zarządu Regionu Środkowo-Wschodniej "Solidarności". Stamtąd związkowcy przeszli przed Urząd Wojewódzki. Na drzwiach Urzędu związkowcy zawiesili petycję z postulatami do parlamentarzystów. Przebieg manifestacji był spokojny.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)