Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Zagrożone kolejne miliardy z UE dla Polski. Premier Morawiecki reaguje

261
Podziel się:

Polsce grozi utrata ponad 75 mld euro (350 mld zł - przyp. red.) z Unii Europejskiej. Środki z Funduszu Spójności stoją pod znakiem zapytania - informował Bloomberg. - Nie ma problemu z wypłatami z Funduszu Spójności, te wypłaty idą zgodnie z tym, co było zakładane - zapewnił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Zagrożone kolejne miliardy z UE dla Polski. Premier Morawiecki reaguje
Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli zapewniał, że nie ma problemu z wypłatami z Funduszu Spójności (PAP, Andrzej Lange)

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji po zakończeniu pierwszego dnia obrad szczytu Unii Europejskiej został m.in. zapytany o słowa unijnej komisarz ds. spójności i reform Elisy Ferreiry, która - jak wskazywał jeden z dziennikarzy - miała powiedzieć, że ciągle nie są spełnione tzw. warunki horyzontalne do wypłaty Funduszu Spójności.

Premier: nie ma problemu z wypłatami

Dziennikarz przytaczał także słowa unijnego komisarza Didiera Reyndersa, który miał powiedzieć w czwartek, że spełnienia wymaga nie tylko kwestia sądownictwa, ale także kwestie poszanowania mniejszości seksualnych w Polsce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rywalizacja w PiS? Ekspert o szansach Szydło i Morawieckiego
Nie ma problemu z wypłatami z Funduszu Spójności, te wypłaty idą zgodnie z tym, co było zakładane. Na początku są zaliczki, teraz programy wchodzą w fazę projektowania, później realizacji. Zawsze tak jest, że najpierw muszą być wydatki certyfikowane, potem są kwalifikowane, potem wypłaty się odbywają. Żadnych negatywnych sygnałów od pani komisarz nie słyszałem - odpowiedział premier Morawiecki na pytania.

Także minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślał, że nie ma negatywnych sygnałów w tej kwestii płynących z Komisji Europejskiej.

- Rozmawiałem również dzisiaj z panem ministrem Pudą. Nie ma sygnałów, żeby jakiekolwiek informacje płynęły ze strony Komisji Europejskiej, z których można by wnioskować, że realizacja Funduszy może być zagrożona - mówił.

Dziennikarze podczas konferencji wskazywali, że nie chodzi o kwestionowanie zaliczek, które są wypłacane, ale - jak miała mówić unijna komisarz - o zwrot za zrealizowane faktury. Ich zdaniem, ze strony unijnej komisarz miało paść jasne stwierdzenie, że "kluczowa jest ustawa o Sądzie Najwyższym".

UE czeka na decyzje Polski

Niezbędnym warunkiem do wypłaty pieniędzy z Unii Europejskiej jest przestrzeganie przez Polskę Karty Praw Podstawowych. Jeśli rząd nie zatwierdzi przepisów przywracających sądownictwu niezależność, nie otrzyma środków z Funduszu Spójności - informował Bloomberg.

Chodzi o niemałą kwotę. Gra toczy się bowiem o 75 mld euro, a więc równowartość około 350 mld zł. Jak podkreśla Bloomberg, Polska ich nie straciła, ale pozostają one wstrzymane do czasu spełnienia warunków.

Tymczasem nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym utknęła w Trybunale Konstytucyjnym, kierowanym przez Julię Przyłębską, gdzie skierował ją prezydent Andrzej Duda.

Komisja Europejska już wcześniej uzależniła kwestię polskiej praworządności i wycofania się ze zmian w sądownictwie wypłatę ponad 35 mld euro z KPO. W październiku KE stwierdziła , że ​​dostęp Polski do funduszy spójności jest zagrożony z powodu nieprzestrzegania demokratycznych standardów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(261)
mirosław
6 miesięcy temu
Zamiast ,,filozofować" Panie Premierze Mateuszu Morawiecki weż się do roboty na rzecz pozyskania pieniędzy z KPO dla Polski.
Gff
rok temu
Chwała potomkom SB.
Fffgg
rok temu
Zawieszenie handlu w zagranicznych sklepach, Upaństwowienie zakupów nieruchomości przez zagranicę powinno ostudzić gorące głowy.
dmm
rok temu
Nie jest wam Polacy wstyd za tego kłamcę?
Wujcio
rok temu
Czy ten ludzki pann morawiecki wierzy w to co mowi ?
...
Następna strona