Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Żona "na papierze" nie dostanie renty po mężu

277
Podziel się:

Nie wystarczy być w związku małżeńskim, by dostać rentę po zmarłym mężu czy żonie. Sądy kolejnych instancji odmówiły prawa do "wdowiej renty" kobiecie, która de facto przestała żyć z małżonkiem, a związek trwał wyłącznie na papierze.

"Wdowia renta" nie dla żony, która żyła z mężem w separacji
"Wdowia renta" nie dla żony, która żyła z mężem w separacji (iStock.com)

Sąd Najwyższy pochylił się nad odwołaniem od decyzji ZUS odmawiającej przyznania renty po zmarłym mężu. Małżonkowie przez kilkanaście pierwszych lat mieszkali razem, ale na kilka lat przed śmiercią mężczyzny coś się w relacji popsuło. Najpierw zamieszkali oddzielnie, a w 2015 r. mężczyzna wydziedziczył żonę. Rok później zmarł – opisuje "Rzeczpospolita".

Mężczyzna miał ustalone prawo do emerytury, a kobieta miała wymagany wiek, zaś w dniu śmierci męża nie miała ustalonego prawa do alimentów od małżonka. W tej sytuacji konieczne było rozstrzygnięcie, czy pozostawali oni do chwili śmierci męża we wspólnocie małżeńskiej.

Sądy dwóch instancji odmówiły kobiecie "wdowiej renty" (która wynosi 85 proc. świadczenia, jakie by przysługiwało zmarłemu małżonkowi), gdyż uznały, że wspólność majątkowa to nie tylko pozostawanie we wspólności majątkowej, lecz również emocjonalnej i duchowej. Krótko mówiąc, muszą tworzyć pełny związek.

Kobieta nie dała za wygraną i odwołała się do Sądu Najwyższego. Ten podzielił opinię sądów niższych instancji.

Zobacz także: Obejrzyj: Pracownicze Plany Kapitałowe. Rozmowa z ekspertem

- Pomimo istnienia formalnego związku małżeńskiego niewątpliwie ich wzajemne stosunki i faktyczna wspólność ustały co najmniej na rok przed śmiercią małżonka, gdy od lipca 2015 r. przestali mieszkać pod jednym dachem – wskazał sąd w uzasadnieniu.

Więc choć ustalenie, czy małżonków łączyło coś więcej niż stan faktyczny, do pewnego stopnia jest kwestią ocenną, to jednak osoba występująca o "wdowią rentę" musi udowodnić istnienie więzi emocjonalnej. Więzi te muszą trwać do dnia śmierci ubezpieczonego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(277)
Kola
4 lata temu
Sory w Niemczech żeby otrzymać emeryturę po mezu trzeba byc 5 lat małżeństwem do przykładu we Włoszech 10lat nalezy być malzenstwem
dsfg
4 lata temu
"w 2015 r. mężczyzna wydziedziczył żonę." - czyli pewnie nie chciałby, żeby dostawała po nim emeryturę.
Aldona
4 lata temu
Przez wiele lat on pracuje zawodowo, ona wychowuje dzieci. Pewnego dnia odchodzi do młodszej. Nie zdążyli przeprowadzić rozwodu, a on umiera. Z czym zostaje żona i matka? Z rentą rodzinną czy bez środków do zycia?
takie przypad...
4 lata temu
a co z kobietami,ktore po wczesnej smierci meza wychowywaly dzieci do czasu ukonczenia przez nich studiow pobierala swoja emeryture,dzieci rente rodzinna(troje dzieci) pozniej przeszla na rente rodz.po mezu gdyz byla o200 zl wyzsza,czy takim kobietom cos sie nalezy z wypracowanej przez nia jej wlasnej emerytury.
znam takie pr...
4 lata temu
Ale to nie do końca tak jest. Czasem po przejściu na emeryturę mąż wyprowadza się na działkę i tam hoduje kurki i króliki a żona woli mieszkać w mieście w bloku. Mieszkają więc oddzielnie co nie znaczy że nie ma więzi. Ona mu robi weki i pomaga w innych sprawach a on przywozi jajka i warzywa.
...
Następna strona