Na jego osłabienie ma wpływ spadek cen rudy żelaza, gorsza sytuacja na rynku nieruchomości w Chinach oraz spadki cen energii.
Spadek cen rudy żelaza wynika z niedostosowania przez producentów wielkości produkcji w stosunku do obecnego zapotrzebowania na rynku (sytuacja analogiczna do rynku ropy). Przy czym spadki cen tego surowca mogą się odbić na finansach Australii, ponieważ ceny rudy żelaza są uwzględniane w prognozach budżetowych na przyszły rok.
Australia w przeciągu najbliższych kliku lat pragnie wyprzedzić Katar pod względem wielkości eksportu gazu. Jednak aspiracje te mogą nie zostać docenione po przez aprecjacje dolara australijskiego ponieważ ostatnie gwałtowne spadki cen ropy naftowej są główną przyczyną spadków cen gazu. Bez zdecydowanego odbicia cen ropy nie ma co liczyć na takie samo zachowanie gazu, a za tym niski poziom cen ropy to dodatkowa spadkowa presja dla AUDa.
W ostatnim czasie kolejnym elementem, który wpłynął na osłabienie aussie jest wypowiedz gubernatora RBA, dla którego preferowanym poziomem dla AUDUSD jest poziom 75 centów, a na podstawie ostatnich minutek ze spotkaniu rady można wnioskować, ze RBA jest skłonna obniżyć stopy jeśli nie dojdzie do znaczącej poprawy w nastrojach konsumentów i nastrojach biznesu.
Z drugiej strony należy oczekiwać normalizacji polityki pieniężnej w USA i podwyżki stóp procentowych co oczywiście wpłynie na umocnienie dolara amerykańskiego. Wszystkie te czynniki nie są oczywiście dobre dla australijskiej waluty przez co w roku 2015 możemy faktycznie zobaczyć kontynuacje ruchu spadkowego na AUDUSD w kierunku 0.7500.
Obecna konsolidacja odbywa się w okolicach dołków z połowy 2010 roku, a brak wzrostowego odreagowania może potwierdzać zarówno słabość AUD jak i ostatnimi czasy negatywny sentyment do tej waluty. Wzrostowy ruch należałoby traktować jedynie jako korektę i okazję do zajęcia pozycji krótkiej.