Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Długo wyczekiwana korekta

0
Podziel się:

Pierwszy dzień września rozpoczął się od silnej przeceny zagranicznych indeksów akcji.

Wśród inwestorów powróciły obawy o kondycję sektora bankowego, w konsekwencji czego najbardziej na wartości traciły spółki właśnie z tego sektora. Wzrost awersji do ryzyka objawiający się wzrostem indeksu VIX przyczynił się do umocnienia jena japońskiego i dolara amerykańskiego. Lepszy odczyt indeksu ISM z sektora przemysłowego został zignorowany. To może być oznaka, że mamy do czynienia z długo wyczekiwaną korektą na giełdzie. Indeks ten znalazł się powyżej bariery 50pkt. w sierpniu, co potwierdza wzrost w tym sektorze. Pomimo tego rynki akcji pozostawały słabe. Pogorszenie nastrojów na światowych giełdach przełożyło się na osłabienie złotego.

Dziś w nocy pozytywnie zaskoczyły dane na temat australijskiej gospodarki. PKB wzrósł w II kwartale o 0,6% licząc rok do roku, co przyczyniło się do wzrostu oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w Australii w ciągu 12 kolejnych miesięcy, a także umocniło AUDa. Wyższy niż oczekiwano odczyt potwierdza optymizm szefa banku centralnego G. Stevensa, że gospodarka jest silniejsza niż prognozowano.

Począwszy od dnia dzisiejszego do końca tego tygodnia będą publikowane istotne dane makroekonomiczne. Przede wszystkim dziś uwaga będzie skupiona na danych z rynku pracy w USA, w tym na raporcie ADP będącego prognostykiem piątkowego raportu o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA. Oprócz tego poznamy ostateczne dane na temat zamówień na dobra trwałego użytku, a także zamówienia w przemyśle z z gospodarki amerykańskiej. O 20:00 opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC.

Kilkakrotna obrona strefy wsparcia w rejonie 4,06-4,07, a także pogorszenie nastrojów na rynkach akcji wpłynęło negatywnie na polską walutę. Złoty powrócił ponad 100-okresową średnią na wykresie godzinowym, kontynuując osłabianie się w okolice oporu wynikającego z 38,2% zniesienia całości fali spadkowej z poziomu 4,4420. Jeśli obecnie mamy do czynienie z długo wyczekiwaną korektą na rynkach akcji, to należy spodziewać się spodziewać dalszych wzrostów na EURPLN. Silnym geometrycznym oporem pozostaje strefa 4,2540-4,2600.

Przecena zagranicznych indeksów akcji przyczyniła się do pogłębienie spadków na EURUSD. Kurs wyłamał się dołem z formacji klina, jednak w dalszym ciągu pozostaje mniej więcej w połowie szerszego zakresu wahań 1,4050-1,4500. Dalsze wzrosty na indeksie dolarowym powinny przyczynić się do kontynuacji spadków eurodolara w okolice dolnego ograniczenia wspomnianego zakresu wahań. Być może w tym tygodniu nastąpi wreszcie wyłamanie się z dość męczących szerszych zakresów konsolidacji. Najbliższym oporem pozostają okolice 1,4360.

GBPUSD

W dalszym ciągu utrzymuje się presją na walutę brytyjską. Tylko w Wielkiej Brytanii wczorajszy odczyt indeksu PMI okazał się słabszy od oczekiwań. Funt zachowuje się trendowo, a pogorszenie nastrojów na rynkach akcji powinno sprzyjać kontynuacji spadków na tej parze. Najbliższym wsparciem pozostają okolice minimum na poziomie 1,597o. Docelową strefę wsparcia wyznacza rejon 1,5680, gdzie przebiega 38,2% zniesienia fib całości wzrostów od początku tego roku. Tam też nastąpi zrównanie się ze sobą w stosunku 1:1 obecnej korekty z korektą z początku lutego tego roku. Aktualnym oporem pozostaje 1,6300.

USDJPY

Pogorszenie nastrojów na zagranicznych parkietach przełożyło się na umocnienia jena. Dziś rano para USDJPY testowała wsparcie na poziomie 92,51, gdzie przebiega 61,8% zniesienia fib całości fali wzrostowej z poziomu 86,90. Jeśli mniejszy popyt na ryzyko będzie zauważalny do końca tego tygodnia, to powinniśmy spodziewać się testu minimów z początku lipca tego roku, co otworzyło by drogę w kierunku dalszych spadków w rejon wsparcia na poziomie 90,40. Opór wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie 4h przebiegające w rejonie 94,20.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)