Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na złotówce nadal dużo się dzieje

0
Podziel się:

Rynek ulega w dalszym ciągu znacznym wahaniom. Podobnie jak w zeszłym tygodniu inwestorom zalecamy wstrzymanie się z transakcjami.

_ KOMENTARZ KRAJOWY _KOMENTARZ KRAJOWY

USD/PLN i EUR/PLN
W czwartek wieczorem Rada dała kolejny impuls do spadku ceny złotego. Na swoim posiedzeniu, którego tematem był dalszy kształt polityki pieniężnej RPP zaproponowała rządowi propozycje rozwiązania problemu silnego złotego. Jej zdaniem najlepiej, aby Polska jak najszybciej po wejściu do struktur UE przyjęła euro. Jej zdaniem rząd kupując walutę na spłatę długu zagranicznego powinien robić to na rynku walutowym, a nie w NBP. W rezultacie jej działań podczas pierwszych godzin piątkowej sesji zloty osłabł. Dolar wyceniany był nawet na 4,1325 złotego, a jedno euro prawie na 3,78 złotego. Odchylenie naszej waluty od parytetu wzrosło do minus 8,34 proc. Po południu rynek się nieco uspokoił. Złoty odrobił nieznaczną część strat, a inwestorzy oczekiwali na wynik rozpoczynającego się o godz. 17.15 spotkania szefów: NBP oraz resortu finansów podczas którego Marek Belka powinien przekazać Leszkowi Balcerowiczowi swoje propozycje zmian w polityce kursowej.
O godz. 16.05 jeden dolar wyceniany był na 4,1020 złotego, a jedno euro na 3,7630 złotego (odchyl.– 8,87 proc.),

Krótkoterminowa prognoza:
W nadchodzącym tygodniu już w poniedziałek poznamy dane o produkcji przemysłowej. Sejm będzie natomiast debatował nad dwoma projektami zmian w ustawie o NBP: rządowym oraz poselskim. Rynek ulega w dalszym ciągu znacznym wahaniom. Podobnie jak w zeszłym tygodniu inwestorom zalecamy wstrzymanie się z transakcjami.

Strategia
Eksporter i Importer: Czekaj

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY i EUR/JPY
Takich spadków kursu USD/JPY nie obserwowaliśmy już dawno. Notowania jena, które jeszcze w czwartek oscylowały nawet przy poziomie 128,40 wzrosły o 270 pkt. do 125,70. Powód? Po pierwsze nastroje na amerykańskim rynku i tym samym sentyment dla dolara pogorszyły się (patrz opis EUR/USD). Po drugie spadek kursu USD/JPY wywołany był wzrostem indeks tokijskiej giełdy Nikkei 225 do najwyższego od 11 marca poziomu.
O godz. 16.05 jeden dolar wyceniany był na 125,85 jena.

Krótkoterminowa prognoza:
Uważamy, że na rynku bardzo wzrosło ryzyko interwencji. Rośnie również prawdopodobieństwo obniżenia ratingu dla Japonii. Naszym zdaniem koniec wzmacniania się jena jest już bliski. Kupuj „zielone” przy obecnych poziomach.

Strategia:
Kupuj po 125,70/126,00
Stop loss 125,50 / Take profit 127,20

EUR/USD
Podczas piątkowej sesji notowania dolara względem euro zostały pociągnięte bardzo silnie do dołu. W ciągu dnia kurs EUR/USD, który jeszcze w środę znajdował się nawet poniżej poziomu 0,90 sukcesywnie zwyżkował. Inwestorzy oczekiwali, że publikowane po południu dane z USA pokażą, że deficyt handlowy USA za marzec ponownie okaże się rekordowy. Dodatkowo od środy ze Stanów napływają bardzo słabe dane makroekonomiczne. Począwszy od 0,5 inflacji, poprzez czwartkowe informacje o wzroście „tygodniowego bezrobocia” do 418 tys. wobec oczekiwanego spadku do 402 tys, spadku o 5,4 proc. do 1,555 miliona liczby nowo rozpoczynanych w kwietniu budów oraz spadku indeksu Philadelphia FED za maj z 12,3 do 9,1 pkt. Opublikowane o godz. 14.30 dane o spadku deficytu handlowego USA w marcu z 31,75 do 31,63 miliarda dolarów były lepsze niż oczekiwano (prognozowano jego wzrost do 31,8 mld). Co z tego. Poprawa była niewielka, a dodatkowo do góry skorygowano dane za luty. Dolara ponownie stracił i kurs EUR/USD sięgnął poziomu 0,9195.
Wydawało się, że już nic nie powstrzyma spadków zielonego. W sukurs amerykańskiej walucie przyszedł jednak Uniwersytet Michigan, który opublikował wstępny raport o nastrojach amerykańskich konsumentów w maju. Wbrew oczekiwaniom, że wartość wskaźnika je opisującego spadnie do 92,7 pkt. z 93,0 pkt. okazało się, że nastroje wzrosły do 96,0 pkt.
O godz. 16.05 jedno euro było wyceniane na 0,9175 dolara.

Krótkoterminowa prognoza:
Naszym zdaniem, po chwilowej korekcie spadkowej notowania europejskiej waluty powinny dalej wzrastać. Kluczowym poziomem jest „figura” 0,92. Jej udane złamanie może pociągnąć kurs EUR/USD nawet do 0,9250.

Strategia:
Kupuj po 0,9205/10
Take profit 0,9245 / Stop loss 0,9175

komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)