Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nieudana próba umocnienia złotego

0
Podziel się:

Złoty od początku sesji pozostawał stabilny, jednak tuż przed południem utrzymujący się optymizm na rynku walutowym, spowodował, że inwestorzy zaczęli kupować naszą walutę i jej kurs wobec euro doszedł do poziomu 4,4000.

Początek tygodnia nie wywołał większych przeszacowań na rynku finansowym. Złoty od początku sesji pozostawał stabilny, jednak tuż przed południem utrzymujący się optymizm na rynku walutowym, spowodował, że inwestorzy zaczęli kupować naszą walutę i jej kurs wobec euro doszedł do poziomu 4,4000.

Okazało się, ze strona kupująca nie ma dość siły aby trwale ten poziom przebić i po kilkunastu minutach kurs EURPLN ponownie zaczął rosnąć. Sytuacja na rynku walutowym powinna być stabilna w tym tygodniu, zważając na fakt, że w piątek nie pracują giełdy a do tego czasu na rynek nie napłynął żadne istotne publikacje makroekonomiczne.

O godzinie 9.00 rano poznaliśmy saldo bilansu handlowego w Czechach. Nadwyżka w handlu zagranicznym wyniosła w lutym 8,7 mld CZK, znacznie więcej niż oczekiwali ekonomiści, którzy szacowali nadwyżkę na 5 mld CZK. W ujęciu rocznym eksport spadł o 22,2 proc., natomiast import skurczył się o 21,5 proc. Istnieje duża szansa, że w kolejnych miesiącach nadwyżka może się zwiększać w wyniku datacji do przemysłu samochodowego w Niemczech oraz sąsiedniej Słowacji, a ta gałąź przemysłu odpowiada za znaczną część czeskiego eksportu. Mieszane informacje napłynęły ze strefy euro. W lutym sprzedaż detaliczna spadła o 4 proc. w relacji rocznej oraz 0,6 proc. w relacji miesiąc do miesiąca, co było odczytem dużo gorszym od oczekiwań analityków, którzy szacowali spadek sprzedaży na 2,4 proc. r/r. Jednak marcowy odczyt indeksu Sentix - obrazującego poziom zaufania wśród europejskich inwestorów wzrósł do poziomu -35,3 pkt. z -42,7 pkt., podczas gdy analitycy szacowali wzrost na nieco mniejszą skalę.

Przedstawiciele Financial Times dotarli do tajnego raportu MFW. Według jego przedstawicieli, kraje Europy Środkowo-Wschodniej powinny jak najszybciej przyjąć euro jako główną walutę, co pozwoliłoby na zwiększenie zaufania do tych krajów i rozwiązałoby problem narastania zadłużenia zagranicznego. Z kolei kraje strefy euro powinny poluzować kryteria przyjmowania nowych członków.

W dzisiejszym wywiadzie dla ,,Rzeczpospolitej", członkini RPP, Halina Wasilewska-Trenkner powiedziała, że powinno się udać zrealizować budżet z obecnym deficytem (18,2 mld PLN). Dodała, że po serii obniżek stóp procentowych (o 225 pb) Rada powinna się wstrzymać z obniżkami w kwietniu i maju, żeby zobaczyć jak reaguje na nie gospodarka. Podobnego zdania jest Dariusz Filar, który dodał, że do dalszych obniżek stóp procentowych powinno dojść po publikacji projekcji inflacyjnej w czerwcu.
Sesja giełdowa na warszawskim parkiecie rozpoczęła się od mocnych wzrostów, które utrzymały się do godzin południowych. Jednak im bliżej końca sesji, tym indeks WIG20 coraz mocniej tracił na wartości i ostatecznie zamknął się na poziomie 1684 pkt. co jest wzrostem wobec piątkowego zamknięcia o prawie 1 proc. Obroty na rynku osiągnęły poziom 1,7 mld złotych.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)