Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niewielkie zmiany na rynku

0
Podziel się:

Dzisiejsza sesja tak jak się tego spodziewaliśmy rano nie przyniosła większych zmian na rynku złotego. Nadal utrzymywał się pozytywny klimat wywołany wczorajszymi informacjami o bilansie płatniczym, nie pojawiły się jednak żadne nowe informacje, które mogłyby jeszcze wyraźnie umocnić złotówkę.

*Rynek złotego: *
Niewielkie zmiany na rynku

Dzisiejsza sesja tak jak się tego spodziewaliśmy rano nie przyniosła większych zmian na rynku złotego. Nadal utrzymywał się pozytywny klimat wywołany wczorajszymi informacjami o bilansie płatniczym, nie pojawiły się jednak żadne nowe informacje, które mogłyby jeszcze wyraźnie umocnić złotówkę. W efekcie przed godziną 16:00 za jedno płacono poniżej 4,41 zł, a za dolara nieco powyżej 3,59 zł. Wydaje się, iż rynkiem ruszą dopiero zaplanowane na najbliższy poniedziałek dane o lipcowej inflacji, bądź ewentualne spore zmiany na rynku eurodolara.

Rynek międzynarodowy:
Dolar mocniejszy mimo nieco gorszej sprzedaży detalicznej

Od godzin rannych dolar systematycznie, ale powoli tracił na wartości w relacji do euro. Przyczyniły się do tego nieco lepsze informacje o PKB we Francji, o czym pisaliśmy w naszym komentarzu porannym, ale i także napływające z Iraku informacje odnośnie ofensywy wojskowej w Nadżafie. Inwestorzy obawiali się także publikacji dzisiejszych danych makroekonomicznych w kontekście szans co do kolejnej podwyżki stóp procentowych przez FED w II połowie września. I tak podane o godz. 14:30 dane nie okazały się najlepsze - wprawdzie cotygodniowa liczba nowych wniosków od bezrobotnych spadła do 333 tys. po korekcie do 337 tys. tydzień wcześniej, to sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła mniej niż tego oczekiwał rynek - o 0,7 proc. wobec spodziewanych 1,1 proc. Po odliczeniu sprzedaży samochodów wzrost ten wyniósł tylko 0,2 proc. wobec szacowanych 0,4 proc. Mniej niż się spodziewano wzrosły także w lipcu ceny importu - o 0,2 proc. wobec oczekiwanych 0,4 proc. Teoretycznie rzecz biorąc informacje te pokazują nieco
wolniejszy wzrost gospodarki i możliwe zmniejszenie się presji inflacyjnej mimo ostatnich wzrostów cen ropy na rynkach światowych. Z drugiej jednak strony weźmy po uwagę to, iż w poprzednim miesiącu dynamika sprzedaży detalicznej była ujemna (jednak i tak lepsza niż wydawało się to wcześniej – rewizja do góry z „minus” 1,1 proc. do „minus” 0,5 proc.), a mniejsze przełożenie się ropy na ceny to także dobra informacja dla konsumentów, którzy tak naprawdę de facto decydują o wzroście gospodarczym.

W efekcie negatywna reakcja rynku po publikacji danych była krótkotrwała i po ustanowieniu szczytu na poziomie figury 1,23, później rynek EUR/USD dosyć szybko powrócił do spadków i przed godziną 16:00 notowania oscylowały poniżej 1,2240. Dzisiaj o godz. 16:00 opublikowane zostaną jeszcze dane o czerwcowych zapasach firm (szacunki 0,5 proc. wobec 0,4 proc. w maju), jednak nie powinny one mieć większego wpływu na rynek i do publikacji jutrzejszych danych makro dolar powinien być nieco mocniejszy.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)