Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Szymon Zajkowski
|

Oto perspektywa dla najważniejszych walut

0
Podziel się:

Decyzja FOMC będą dziś w centrum uwagi inwestorów.

Oto perspektywa dla najważniejszych walut

Euro umocniło się w stosunku do dolara do poziomu 1,3190. Impuls do wzrostów dał szef Eurogrupy Jean-Claude Junker, który na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów finansów strefy euro poinformował, że drugi program ratunkowy dla Grecji został zatwierdzony oraz, że jest szansa na spadek relacji długu publicznego do PKB do poziomu 117 proc. w 2020 roku.

Nad ranem kurs EUR/USD znajduje się przy poziomie 1,3165. Perspektywa na eurodolarze jednak cały czas pozostaje spadkowa. Po nocnych wzrostach kurs znalazł się w okolicach krótkoterminowej linii trendu spadkowego. Jeżeli dzisiejszy komunikat po decyzji w sprawie stóp procentowych w USA nie zadowoli inwestorów, możliwe jest osłabienie euro do poziomu wczorajszego dołka- 1,3080.

Wcześniej na nastroje inwestorów decydujący wpływ będzie miał odczyt indeksu instytutu ZEW z Niemiec oraz dynamika sprzedaży detalicznej w USA. Po dwumiesięcznym bezprecedensowym wzroście wartości indeksu ZEW (z -53,8 do 5,4 pkt.), dziś odczyt również powinien wskazać na poprawę nastrojów wśród niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych.

Ze względu na poprawiającą się sytuację na amerykańskim rynku pracy oraz wzrost zaufania konsumentów pozytywnie zaskoczyć może również sprzedaż detaliczna. O 19:15 czasu polskiego FOMC ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Sama decyzja nie powinna zaskoczyć i koszt pieniądza pozostanie na niezmienionym poziomie (0,0- 0,25 proc. do końca 2014 roku). To czym interesują się rynki to komunikat po posiedzeniu (ze względu na brak konferencji prasowej), a dokładnie słowa dotyczące luzowania ilościowego (jeżeli w ogóle takie się pojawią).

Inwestorzy co miesiąc wnikliwie śledzą przekaz po posiedzeniu FOMC ale tym razem zainteresowanie jest dodatkowo rozbudzone po ubiegłotygodniowych doniesieniach The Wall Street Journal o możliwej trzeciej rundzie luzowania ilościowego. WSJ poinformował bowiem, że Fed zamierza kupować obligacje zabezpieczone hipoteką (Mortgage Backed Securities), sterylizując je jednocześnie na rynku pieniężnym. Skup MBS-ów byłby działaniem wspierającym amerykański system bankowy, a co za tym idzie wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych. Prawdopodobnie język odnośnie skupu aktywów nie zostanie zmieniony, co po rozbudzonych oczekiwaniach przez WSJ może nieco pogorszyć nastroje.

Złoty nad ranem nieznacznie umacnia się. Kurs EUR/PLN wynosi 4,1050, a USD/PLN 3,1130. Dziś na wartość złotego wpływały będą dane z Niemiec i USA. Jeżeli wypadną pozytywnie złoty ma szanse na umocnienie do 4,095 w stosunku do euro i 3,10 w stosunku do dolara. Polska waluta wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych, co przekłada się na wzrost jej wartości (wystarczy wspomnieć, ze w ciągu ostatnich pięciu dni obok meksykańskiego peso jest drugą najwięcej zyskującą walutą w stosunku do dolara).

Jednak jeżeli zrealizuje się scenariusz spadkowy na eurodolarze aprecjacja złotego będzie ograniczona. Choć polska waluta pozostaje pod wpływem nastrojów na rynkach światowych uwagę inwestorów przyciągają również wypowiedzi członków władz monetarnych. Dziś prezes NBP Marek Belka w wywiadzie dla _ Rzeczpospolitej _ poinformował, że nie powinniśmy oczekiwać szybkiej obniżki stóp procentowych oraz, że inflacja spada wolniej niż oczekiwałaby RPP. Kolejne _ jastrzębie _ wypowiedzi członków RPP stanowią wsparcie dla polskiej waluty. Nawiązanie do inflacji jest również ważne w kontekście dzisiejszych danych.

O godzinie 14:00 zostanie opublikowany bowiem poziom inflacji konsumenckiej. Według naszych prognoz inflacja w lutym pozostała na poziomie ze stycznia bieżącego roku i wyniosła 4,1 proc. w relacji rocznej. Natomiast w relacji miesiąc do miesiąca szacujemy, że ceny wzrosły o 0,2 proc.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)