Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Plotki o dymisji Hausnera szkodzą złotemu

0
Podziel się:

Mimo, iż wczoraj po południu rząd Marka Belki uzyskał sejmowe wotum zaufania (za głosowało aż 236 posłów, o 5 więcej niż wynosiła bezwzględna większość) to zwycięstwo to może okazać się pyrrusowe.

*Rynek złotego: *
Nasza waluta traci po plotkach o dymisji Jerzego Hausnera

Mimo, iż wczoraj po południu rząd Marka Belki uzyskał sejmowe wotum zaufania (za głosowało aż 236 posłów, o 5 więcej niż wynosiła bezwzględna większość) to zwycięstwo to może okazać się pyrrusowe. Już wcześniej pisaliśmy, iż ceną za poparcie Socjaldemokracji Polskiej jest odejście od realizacji części założeń planu Hausnera, w tym kluczowej weryfikacji rent i emerytur. Wprawdzie premier zapewniał w swoim exposee, iż przyszłoroczny deficyt może obniżyć się do 35 mld zł i reforma finansów będzie kontynuowana, to zdaniem obserwatorów nie odniósł on się już bezpośrednio do programu Jerzego Hausnera. Dobrze charakteryzująca obecne nastawienie w rządzie jest jednak wypowiedź marszałka Józefa Oleksego, który powiedział wczoraj, iż planu reformy finansów nie można przypisywać tylko do jednej osoby, czyli wicepremiera. Niewykluczone zatem, iż ta i inne wypowiedzi wpłynęły na to, o czym dzisiaj poinformowała nieoficjalnie prasa – to, iż Jerzy Hausner w najbliższym czasie poda się do dymisji. Zresztą jeżeli prześledzić
ostatnie wywiady jakich udzielił wicepremier podczas ostatniego miesiąca to można zauważyć, iż nieco sceptycznie podchodził on do szans realizacji swojego planu w parlamencie i nie wykluczał swojej rezygnacji.

Jak na razie informacje prasowe zostały zdymisjonowane przez oficjalne źródła rządowe – spekulacjom tym zaprzeczył rzecznik rządu Dariusz Jadowski. Niemniej jednak nie najlepsza atmosfera na rynku pozostanie, a rząd Marka Belki mimo wcześniejszych szumnych wypowiedzi zachodnich analityków nie będzie miał łatwego pola do działania.

Poza informacjami z polityki rynek będzie zwracał dzisiaj uwagę na publikowane przez Główny Urząd Statystyczny dane o cenach żywności i napojów bezalkoholowych w I połowie czerwca.

Dzisiaj wyraźnie widać, iż zapowiadane przez nas od kilku dni osłabienie złotego zaczęło się na dobre.

Rynek międzynarodowy:
Spora zmienność na rynku eurodolara

Ostatnie dni na rynku eurodolara to istny przekładaniec – po wczorajszym osłabieniu się „zielonego” wywołanym gorszymi danymi makroekonomicznymi z USA i niepokojącymi informacjami z Turcji, początek dzisiejszej sesji przynosi wyraźne umocnienie się amerykańskiej waluty. Technicznie potwierdziło się tym samym kolejny raz znaczenie oporu na poziomie 1,2190. Widać jednocześnie, iż inwestorzy wykorzystują każde okazje, aby korzystnie zająć długie pozycje w dolarze przed początkiem cyklu podwyżek stóp procentowych przez FED, uznając jednocześnie czynniki geopolityczne za jednorazowe wydarzenia.

Opublikowane dzisiaj dane z Niemiec okazały się gorsze od oczekiwań. Wskaźnik IFO spadł w czerwcu do poziomu 94,6 pkt. z 96 pkt. przed miesiącem, wobec prognoz wzrostu do 96,5 pkt. Pogorszyła się sytuacja we wszystkich sektorach tej największej europejskiej gospodarki, a popyt krajowy wciąż pozostaje niezadowalający. Subindeks oczekiwań spadł do 96 pkt. z 97,7 pkt. Dane te pokazują, iż prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez ECB na jesieni tego roku spada w zasadzie do zera.

O godz. 11:00 poznamy dane o kwietniowym bilansie handlowym w strefie euro (kolejny odczyt), natomiast o godz. 14:30 ostatni odczyt dynamiki amerykańskiego PKB za I kw. br. (4,4 proc.). Dzisiaj istotne będą jeszcze dane o nastrojach amerykańskich konsumentów sporządzane przez Uniwersytet w Michigan – szacuje się, iż na koniec czerwca wzrósł on do 95,5 pkt (publikacja o godz. 15:45). Natomiast o godz. 16:00 podane zostaną informacje o sprzedaży domów na rynku wtórnym.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)