Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W oczekiwaniu na dane makro

0
Podziel się:

Wczoraj dobre dane z Niemiec oraz bardzo słabe z za Oceanu wyznaczyły kierunek zarówno giełdom, surowcom, jak i walutom. Rano W Europie rynki akcji rosły po zwyżkach w USA, spadał kurs EURUSD.

*Wczoraj dobre dane z Niemiec oraz bardzo słabe z za Oceanu wyznaczyły kierunek zarówno giełdom, surowcom, jak i walutom. Rano W Europie rynki akcji rosły po zwyżkach w USA, spadał kurs EURUSD. *

Sytuacja uległa zmianie, gdy opublikowano indeks niemieckiego instytutu IFO, po raz drugi z kolei był on lepszy od oczekiwań rynku. W reakcji - rynki akcji umocniły się, natomiast kurs EURUSD uległ mocnej zwyżce. W godzinach popołudniowych giełdy rozpoczęły proces osuwania, miedzy innymi na skutek publikacji danych makro z USA. PPI - inflacja w cenach produkcji wzrosła miesiąc do miesiąca o 1 proc. (oczekiwano 0,4), bazowa o 0,4 (prognoza. 0,2 proc), w skali roku praktycznie pokrywała się z prognozami. Odczyt ten na chwilowo wzmocnił dolara, później kurs EURUSD zaczął znów zwyżkować, a tendencję tę nasilały kolejne słabe dane z Ameryki. Raport Case-Shiller o cenach domów wykazał spadek ich wartości w IV kwartale o 8,9 proc - najwięcej od 20 lat.

Mocnym zaskoczeniem dla rynku była publikacja indeksu zaufania amerykańskich konsumentów - spadł on w lutym do 75 pkt. i miał najniższą wartość od pięciu lat.

Powyższe dane zwróciły uwagę inwestorów na różnicę w stanie gospodarek europejskiej i amerykańskiej i przypomniały o decouplingu, czyli mniejszym od spodziewanego wpływie osłabienia amerykańskiej gospodarki na gospodarkę w Europie. W konsekwencji euro zwyżkowało w stosunku do dolara nie tylko ustalając nowy rekord notowań, ale zmieniając sytuację techniczną wybijając się ponad szczyty z listopada oraz grudnia 2007 roku. Trudno w najbliższym czasie spodziewać odwrócenia się silnej wzrostowej tendencji pary EURUSD. Na przeszkodzie nie powinny stanąć ani dane makro, ani wystąpienie Bena Bernanke - chyba, że zacznie bronić dolara, a nie gospodarki.

* EURPLN*
W dniu dzisiejszym Rada Polityki Pieniężnej ogłosi swoją decyzję. Wydaje się, że RPP podniesie stopy procentowe, ale mocny złoty oraz sytuacja sektora finansowego na całym świecie nie sprzyjają takiej decyzji. Natomiast za podwyżką przemawiają publikowane ostatnio w Polsce dane makro oraz całkiem realne widmo inflacji. Rosnący w perspektywie kurs EURUSD oraz prawdopodobna decyzja o podniesieniu jednak stóp w Polsce to czynniki które mogą w dalszym ciągu umacniać naszą walutę. W tej chwili kurs pozostaje stabilny, najbliższy opór to 3,5441, a wsparcie wyznacza poziom 3,5230.

* EURUSD*
Noc przyniosła bardzo silną zwyżkę kursu EURUSD. Kurs pokonał ostatni rekord na poziomie 1,4964 dolara i ustanowił nowy - 47 pipsów ponad psychologicznym 1,50. Obecnie kurs ustanawia nowe rekordy i trudno pokusić się o łapanie szczytu. Zwyżka była napędzana dobrymi danymi z Niemiec (IFO) oraz słabymi zza Oceanu. W konsekwencji kurs EURUSD wybił się z konsolidacji zapowiadając dalsze zwyżki. Dziś podobnie jak w dniu wczorajszym otrzymamy garść danych makro, ale przy obecnym niekorzystnym sentymencie do amerykańskiej waluty trudno założy, że mogłyby być one kołem ratunkowym dla dolara.

* GBPUSD*
Zdecydowane wybicie EURUSD wpłynęło również na wzmocnienie się brytyjskiej waluty względem dolara. Kurs dotarł do szczytów z końca stycznia i przełamał ten opór. Takie zachowanie się funta można odczytać jako zapowiedź dalszego wzrostu kursu. Kolejnym oporem jest poziom z 31 grudnia 2007 - 2,0101. O 10:30 zostaną opublikowane dane o dynamice PKB w IV kwartale. Spodziewany jest wzrost o 0,6 proc. kwartał do kwartału oraz 2,9 proc. rocznie. Lepsze od prognoz dane mogą działać wzmacniająco na funta.

USDJPY

Wczorajszy dzień przyniósł gwałtowne osłabienie się waluty amerykańskiej, co znalazło swoje przełożenie w kursie USDJPY. Słaby odczyt wskaźnika zaufania konsumentów a także słabszy raport na temat cen domów spowodowały silną wyprzedaż waluty amerykańskiej. Dodatkowo wczorajsze przemówienie Kohna z Fed rynek odczytał jako zapowiedź dalszego obniżania stóp procentowych.

Silny opór w okolicach 108,20-108,60 został utrzymany, a kurs dolajena kontynuował spadki z tych okolic. Waluta japońska korzystała na wartości, głównie za sprawa bardzo złego sentymentu dla dolara i pogarszających się perspektyw dla gospodarki amerykańskiej. W obecnej sytuacji jen może w dalszym ciągu zyskiwać na wartości. Istotne wsparcie wyznacza poziom 105,80.

W Japonii po raz kolejny przełożona została nominacja szefa banku centralnego na przyszły tydzień. Rząd nie może uzyskać porozumienia w tej kwestii z opozycyjna partią. Kadencja obecnego szefa upływa z dniem 19marca.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)