Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złotówka jednak zaskrzypiała

0
Podziel się:

Dzisiejsza przecena złotego wywindowała kurs EUR/PLN do 2-miesiecznego maksimum. Cieniem na wartości krajowej waluty położyła się nominacja Sławomira Skrzypka na stanowisko prezesa NBP, która została negatywnie przyjęta przez rynek finansowy.

Atmosfera wokół tej kandydatury zgęstniała również za sprawą wypowiedzi liderów koalicyjnych klubów LPR i Samoobrony, którzy swoje poparcie dla S. Skrzypka uzależnili od obietnic związanych z odsunięciem na dalszy plan przystąpienia Polski do strefy euro jak również realizacji przez NBP zadań związanych ze wspieraniem rozwoju gospodarczego oraz redukcją bezrobocia. Takie sformułowanie postulatów może przesądzić o braku poparcia większości bezwzględnej dla S. Skrzypka w głosowaniu nad jego kandydaturą 10 stycznia, co negatywnie wpłynęłoby na wizerunek NBP (brak prezesa) oraz mogłoby doprowadzić do poważnych tarć w koalicji, co w efekcie przełożyłoby się na kontynuację osłabienia złotego. Złoty tracił również z powodu kontynuacji umocnienia dolara na rynku międzynarodowym. Sytuacja techniczna zarówno na EUR/PLN i USD/PLN wskazuje na możliwość kontynuacji spadków złotego. W najbliższym czasie prawdopodobne wydaje się testowanie poziomu 3,8950 przez EUR/PLN i 2,98 przez USD/PLN. O godz. 16.45 za euro płacono
3,88, a za dolara 2,9640 złotego.

Umocnienie dolara było kontynuowane podczas czwartkowej sesji. Wzrosty dolara wspierane były przeceną surowców, głównie ropy naftowej oraz miedzi i złota. Dane ze strefy euro nie zaskoczyły rynku, gdyż wstępny odczyt inflacji w XII w E-13 okazał się zgodny z przewidywaniami 1,9%. Również indeks PMI strefy euro w XII nie odbiegał znacząco od oczekiwań – publikacja 57,5 pkt przy konsensusie 57,8 pkt. Dolar nie oddał zdobytego pola pomimo słabszych publikacji makro z USA. Wzrosło bowiem cotygodniowe bezrobocie do 329 tys. (oczekiwane 318 tys.) przy rewizji w górę danych za poprzedni tydzień, co może być zwiastunem słabszych jutrzejszych danych dot. nowych etatów utworzonych w USA w XII. Słabość pokazał również wskaźnik ISM dla usług, który nie był już tak dobry jak publikowany wcześniej w tygodniu ISM dla przemysłu, notując spadek do 57,5 pkt z 57,6 pkt w XI. Powyższe publikacje nie zmieniły obrazu sesji, a za euro płacono 1,3090 dolara (godz. 16.40)

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)