Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty nadal pozostaje mocny

0
Podziel się:

Przed południem nasza waluta nieznacznie straciła na wartości, na co wpływ miały gorsze dane o sprzedaży detalicznej, o których pisaliśmy rano. W drugiej połowie sesji złotówka zaczęła pomału odrabiać wcześniejsze straty.

Rynek krajowy: Cały czas powyżej 12 proc. odchylenia na parytecie

Złotówka nadal pozostaje mocna. Przed południem nasza waluta nieznacznie straciła na wartości, na co wpływ miały gorsze dane o sprzedaży detalicznej, o których pisaliśmy rano. W październiku jej dynamika wyniosła tylko 4 proc. r/r, wobec oczekiwań na poziomie 7,4 proc. r/r. Informacje te, w połączeniu z wcześniejszymi danymi o produkcji przemysłowej sugerują, że tempo wzrostu gospodarczego zaczyna w Polsce wyhamowywać. I jest to kolejny argument dla Rady Polityki Pieniężnej, aby poważnie zastanowić się nad kolejnymi podwyżkami stóp procentowych.

W drugiej połowie sesji złotówka zaczęła pomału odrabiać wcześniejsze straty. Pomogły jej informacje o wynikach przetargu zamiany obligacji, gdzie inwestorzy kupili papiery za 1,8 mld zł (pokazuje to, że zainteresowanie obligacjami nadal się utrzymuje, mimo, że pojawiają się głosy o końcu cyklu podwyżek), a także wypowiedź członka RPP, Dariusza Filara. Stwierdził on, iż możliwe jest w perspektywie miesięcy spełnienie dwóch istotnych kryteriów konwergencji: poziomu inflacji i stóp procentowych. Wcześniej, doradca ministra finansów powiedział, że spadek deficytu budżetowego do poziomu 3 proc. PKB jest już możliwy do końca 2006 r. Są to kolejne argumenty dla funduszy „convergence play” i tym samym perspektywa dla dalszego umacniania się złotego.

O godz. 16:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował informacje o dynamice cen żywności i napojów bezalkoholowych w I połowie listopada. Wzrosły one nieco więcej niż się spodziewano – o 0,6 proc. m/m wobec prognozowanych 0,4 proc. m/m. Niemniej jednak jest o i tak mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – 1,2 proc. m/m. Tym samym informacje te nie powinny wpłynąć na notowania złotego.

Strategia:

Dzisiaj obserwowaliśmy powrót w okolice 12 proc. odchylenia. Tak jak pisaliśmy wcześniej jest to dosyć istotne wsparcie i rynek nie zdołał go pokonać i w kolejnych godzinach powróciliśmy w okolice najwyższych poziomów. Tym samym strategia polegająca na sprzedaży walut, przy każdej nadarzającej się korekcie okazała się słuszna. Nie zmieniamy jej i cały czas podtrzymujemy założenie umacniającej się złotówki.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)