Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty przestał tracić na wartości

0
Podziel się:

Obserwowana od zeszłego wtorku przecena złotego uległa wyhamowaniu. Podczas środowej sesji napięcie na krajowym rynku walutowym nieco opadło. Inwestorzy zaprzestali panicznych zakupów dewiz.

USD/PLN i EUR/PLN

Obserwowana od zeszłego wtorku przecena złotego uległa wyhamowaniu. Podczas środowej sesji napięcie na krajowym rynku walutowym nieco opadło. Inwestorzy zaprzestali panicznych zakupów dewiz. Kurs USD/PLN poruszał się w przedziale 4,1715 – 4,2150. Kurs EUR/PLN oscylował pomiędzy poziomami 4,1290 – 4,1950. Rynek nadal z niecierpliwością oczekuje na przedstawienie planu działania nowego ministra finansów. We wtorek premier Miller powiedział, że strategię gospodarczą Grzegorza Kołodki poznamy za dwa – trzy tygodnie. Nowy szef resortu finansów, jak dotąd, nie spotkał się ani z Komisją Finansów Publicznych (zdaniem jej przewodniczącego Mieczysława Czerniawskiego może to nastąpić w przyszłym tygodniu), ani z Radą Polityki Pieniężnej. W porannym wywiadzie dla radiowej trójki prezydent Aleksander Kwaśniewski wybór Grzegorza Kołodki na nowego ministra finansów określił mianem trafionego. Podkreślił również, że jego współpraca z premierem oraz rządem układa się dobrze.
O godz. 14.40 jeden dolar wyceniany był na 4,1820 złotego, a jedno euro na 4,1350 złotego (odchyl.– 3,16 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Naszym zdaniem, pomimo obecnego uspokojenia rynek w dalszym ciągu może bardzo nerwowo reagować na wszystkie informacje dotyczące planów Grzegorza Kołodki. W związku z przewidywanym przez nas dalszym wzrostem wartości euro na rynku międzynarodowym, inwestorom zalecamy wykorzystać kurs USD/PLN powyżej 4,21 do sprzedaży waluty amerykańskiej.

Strategia
Eksporter: Sprzedawaj dolary powyżej 4,21
Importer: Czekaj

USD/JPY i EUR/JPY

Na międzynarodowym rynku dolar/jena bez zmian. „Zielony” ponownie stracił na wartości. Tym jednak razem niezbyt wiele. Kurs USD/JPY podczas sesji europejskiej poruszał się w przedziale 117,65 – 118,10. Inwestorów przed dalszą wyprzedażą amerykańskiej waluty powstrzymuje obawa przed kolejną interwencją na rynku. Miałaby ona na celu wyhamowanie wzrostu wartości krajowej waluty, która, zdaniem rządu, w istotnym stopniu zmniejsza konkurencyjność japońskiego eksportu. W środę wiceminister finansów - Haruhiko Kuroda - powiedział, że polityka walutowa pozostaje niezmieniona, a szef biura międzynarodowego tego resortu - Zembei Mizoguchi - określił ostatnie ruchy na rynku jako niekorzystne.
O godz. 14.40 jeden dolar wyceniany był na 118,00 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Pozostań neutralny

Strategia
W dalszym ciągu twierdzimy, że kolejne spadki kursu USD/JPY są możliwe. Jednakże biorąc pod uwagę fakt, że na rynku istnieje duże ryzyko ponownej interwencji, inwestorom doradzamy wstrzymanie się z transakcjami.

EUR/USD

Pierwsze godziny środowej sesji przyniosły silny wzrost notowań europejskiej waluty do dolara. Kurs EUR/USD zwyżkował z 0,9890 do 0,9970. Amerykańska waluta traciła w ślad za zniżkującymi indeksami na Wall Street. We wtorek prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush zapowiedział zaostrzenie przepisów dotyczących przestępstw finansowych. Większość analityków sądzi, że nie zmieni to zasadniczo sytuacji. W dalszym ciągu obawiają się tego, że w każdej chwili światło dzienne może ujrzeć kolejna afera księgowa. Spadek notowań amerykańskiej waluty jest również brakiem zdecydowanej reakcji władz Japonii na wzmacniający się sukcesywnie kurs jena do dolara.
Po południu, wraz z poprawą nastrojów na zaoceanicznych giełdach, dolar odrobił z nawiązką wcześniejsze straty, a kurs EUR/USD zniżkował do 0,9875. O godz. 14.40 jedno euro było wyceniane na 0,9890 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Naszym zdaniem ponowny atak kursu EUR/USD na parytet jest możliwy. Okolice poziomu 0,9880 radzimy wykorzystać do zakupów waluty europejskiej.

Strategia:
Kupuj po 0,9880
Stop loss 0,9859 / Take profit 0,9965

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)