Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty stracił do dolara

0
Podziel się:

Podczas poniedziałkowej sesji złoty nieznacznie się osłabił. Główną siłą która wpływała na kształtowanie wartości złotego była deprecjacja kursu EUR/USD. W ślad za spadkiem tego kursu złoty osłabił się wobec dolara, natomiast do euro pozostawał stabilny.

KOMENTARZ KRAJOWY

USD/PLN i EUR/PLN
Podczas poniedziałkowej sesji złoty nieznacznie się osłabił. Główną siłą która wpływała na kształtowanie wartości złotego była deprecjacja kursu EUR/USD. W ślad za spadkiem tego kursu złoty osłabił się wobec dolara, natomiast do euro pozostawał stabilny. Kurs USD/PLN wzrósł z poziomu 3,8805 do 3,9105, a cena euro wahała się w przedziale 4,4305-4,4555. Około południa Ministerstwo Finansów poinformowało, że zaoferuje w środę na przetargu 10-letnie obligacje (DS1013) o wartości miliarda złotych. Inwestorzy oczekiwali podaży na sumę 0,8 –1,5 mld zł. W poniedziałek Bank Narodowy Węgier nie obniżył (zgodnie z oczekiwaniami rynku) stóp procentowych, w związku z czym główna stopa procentowa pozostała na poziomie 9,5 proc. Prognozuje się, że wartość popytu inwestorów wyniesie 1,5-2 mld zł. O 16.00 GUS opublikował, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych w drugiej połowie czerwca spadły 0,3 proc. (m/m), co było zgodne z oczekiwaniami rynku i nie wpłynęło znacząco na notowania złotego pod koniec poniedziałkowej
sesji.
O godzinie 16:15 jeden dolar kosztował 3,9130 złotego, a jedno euro 4,4450 złotego.

Krótkoterminowa prognoza
W tym tygodniu nie będą publikowane istotne dane makro z Polski. Na kształtowanie kursu złotego z pewnością wpłynie wynik zapowiadanych rozmów wicepremiera Jerzego Hausnera i ministra finansów Andrzeja Raczko z przedstawicielami NBP, odnośnie wykorzystania rezerwy dewizowej na spłatę części długu zagranicznego. Innym czynnikiem będą notowania kursu EUR/USD. We wtorek wicepremier Hausner ma przedstawić wyliczenia dotyczące ewentualnego wprowadzenia podatku liniowego najwcześniej w 2005 roku.

KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY i EUR/JPY
Notowania dolara do jena nie ulegały większym zmianom. Podczas poniedziałkowej sesji europejskiej kurs dolara do jena pozostawał w przedziale 117,80 – 118,20. W dalszym ciągu utrzymuję się duży popyt na japońską walutę, ale na wzrost jej notowań nie pozwala japoński rząd. Na rynku krążą plotki, że BOJ może interweniować skupując dolary poniżej poziomu 118,00. Poniedziałkowa sesja nie przyniosła zatem większych wahań i nie dostarczyła inwestorom wielu emocji.
O godz. 16.15 jeden dolar wyceniany był na 118,20 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Notowania dolara do jena powinny nadal lekko spadać. Wraz ze spadkiem kursu rośnie jednak ryzyko interwencji Bank of Japan.

EUR/USD
Nowy tydzień rozpoczął się od spadku notowań waluty europejskiej do dolara. Nad ranem kurs EUR/USD znajdował się w przedziale 1,1420 – 1,440. Pierwsze godziny handlu przyniosły szybki spadek kursu poniżej 1,1400. Po południu jedno euro warte było już zaledwie 1,1360 dolara. Wzrost popytu na dolary to przede wszystkim lepszy od oczekiwań indeks ISM w sektorze usług, który poprawił atmosferę dla dolara po fatalnych danych z amerykańskiego rynku pracy. Wsparcie dla amerykańskiej waluty płynie również z Wall Street. Indeksy idą w górę, a niedługo rozpoczyna się okres podawania wyników finansowych spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie. Analitycy oczekują dobrych wiadomości, co wpływa na poprawę sentymentu na giełdzie oraz pośrednio dla dolara. W drugiej połowie dnia kurs euro do dolara ustabilizował się nieco powyżej 1,1340.
O godz. 16.15 jedno euro wyceniane było na 1,1355 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Notowania euro do dolara powinny pozostawać do publikacji danych z niemieckiego rynku pracy w przedziale 1,1320 – 1,1360. Naszym zdaniem bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz dalszych spadków kursu EUR/USD.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)