Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty umocnił się

0
Podziel się:

Podczas ostatniej w tym tygodniu sesji wartość naszej waluty wzrosła. Wraz ze spadkiem kursu EUR/USD wzmocnienie złotego było przede wszystkim widoczne w przypadku kursu EUR/PLN. Cena euro spadła do 4,7065. Do 3,8135 spadła także cena dolara

_ RYNEK KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Podczas ostatniej w tym tygodniu sesji wartość naszej waluty wzrosła. Wraz ze spadkiem kursu EUR/USD wzmocnienie złotego było przede wszystkim widoczne w przypadku kursu EUR/PLN. Cena euro spadła do 4,7065. Do 3,8135 spadła także cena dolara. Odchylenie złotego od dawnego parytetu sięgnęło 0,5 proc. po słabej stronie.

Inwestorzy postanowili kupić złotówki pomimo panującego nadal silnego napięcia na krajowej scenie politycznej, wiążącego się w poszerzającym się rozłamem w szeregach SLD oraz osobą premiera i terminem jego możliwej dymisji. Wszystko wskazywało jednak na to, że Leszek Miller zdoła utrzymać się na swoim stanowisku przynajmniej do przyszłotygodniowego szczytu w Brukselii.

Wsparciem dla złotego były publikowane, kolejne już w ostatnich dniach dobre dane makro. O godz. 10:00 GUS podał, że w lutym sprzedaż detaliczna w skali roku wzrosła o 12,1 proc. i była wyższa niż zakładane przez analityków 8,7 proc. Urząd statystyczny podał także, że w 2003 r. deficyt handlowy wyniósł 12,8 mld euro i był niższy o 3,2 mld euro od tego w 2002 r. GUS poinformował również, że w lutym bezrobocie wyniosło 20,6 proc. i nie uległo zmianie w stosunku do stycznia.
Jerzy Hausner, wicepremier ds. gospodarczych podkreślił, że dobry dla polskiej gospodarki kurs EUR/PLN powinien wynosić 4,30 – 4,50. Z kolei Leszek Balcerowicz, szef NBP i RPP powiedział, że w przypadku zaawansowania prac nad naprawą finansów publicznych złoty powinien się wzmocnić.
O godz. 15.55 jeden dolar wyceniany był na 3,8170 złotego, a jedno euro na 4,7150 złotego (odchyl. +0,67 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Pomimo napiętej sytuacji na scenie politycznej złoty zyskuje na wartości. Wszystko wskazuje na to, że już niebawem wartość naszej waluty powinna znaleźć się w okolicy parytetu.

_ RYNEK MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY
W ostatnim dniu handlu w tym tygodniu japońska waluta nie zyskiwała już tak znacznie na wartości. Jeszcze w czwartek po południu kurs USD/JPY zniżkował do poziomu 106,36, najniższego od miesiąca. W czasie piątkowej sesji notowania dolarjena oscylowały w przedziale 106,70 – 107,30. Jedna z japońskich gazet podała, że władze nie będą już ingerować w rynek, zważywszy na coraz lepsze wyniki gospodarcze. Warto przypomnieć, że PKB Japonii wzrósł w zeszłym kwartale o 6,4 proc.(najszybciej od 13 lat) i był to wyższy wynik, niż w Europie i Stanach Zjednoczonych. Z drugiej strony przedstawiciele administracji japońskiej nieustannie powtarzają, że będą gotowi do interwencji, gdy notowania dolarjena nie będą odzwierciedlać czynników fundamentalnych gospodarki.
O godz. 15.55 jeden dolar wyceniany był na 106,70 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Wielu inwestorów sądzi, że kurs USD/JPY może spaść w najbliższych dniach poniżej 106 jenów za dolara. My jednak nie wykluczamy, że przy poziomie 106,50 może się ponownie uaktywnić się Bank of Japan. Wtedy notowania mogłyby odbić w kierunku poziomu 108.

EUR/USD
Piątkowe notowania należały do zwolenników waluty amerykańskiej. Jeszcze w czwartek po południu notowania eurodolara gwałtownie zwyżkowały z okolic 1,2250 do poziomu 1,2435. Inwestorzy, na fali informacji o rzekomym ładunku wybuchowym podłożonym w tunelu pod kanałem La Manche, masowo wyprzedawali dolary. Z czasem notowania ustabilizowały się w rejonie 1,2390. W piątek eurodolar kontynuował zniżki, a kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,2325. Po południu rynek obiegły pogłoski o bombie podłożonej w szkole w Waszyngtonie, co spowodowało niewielkie umocnienie wspólnej waluty. Zdaniem przedstawicieli niemieckiego instytutu badawczego Ifo nie należy się już spodziewać zasadniczego wzrostu kursu EUR/USD. Z braku istotnych publikacji danych makroekonomicznych uwaga inwestorów skupiała się wokół wydarzeń w Pakistanie, gdzie miejscowe oddziały przy współpracy Amerykanów przeprowadzały obławę na członków al-Kaidy.
O godz. 15.55 jedno euro wyceniane było na 1,2350 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Walka z terroryzmem zaczyna odgrywać coraz większą rolę w kształtowaniu notowań eurodolara. Każda pogłoska o możliwym zagrożeniu odbierana jest przez inwestorów na niekorzyść dla amerykańskiej waluty. Dodatkowo największe banki inwestycyjne na świecie prognozują na bazie czynników makroekonomicznych rychły powrót notowań w okolice 1,3000. Może należy się zatem spodziewać w przyszłym tygodniu wzrostu kursu EUR/USD powyżej poziomu 1,2500.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)