Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kijek
Łukasz Kijek
|
aktualizacja

W wieku 29 lat dostał 5 mln dol., które zamienił w 5 mld euro

93
Podziel się:

W wieku 29 lat przekonał amerykańskiego milionera, by ten założył z nim spółkę w Polsce. Na początek miał 5 mln dol., a dziś obraca nieruchomościami za 5 mld euro rocznie. Gościem Biznes Klasy jest Robert Dobrzycki, prezes i współwłaściciel Panattoni Europe i India.

W wieku 29 lat dostał 5 mln dol., które zamienił w 5 mld euro
Robert Dobrzycki (Agencja Wyborcza.pl, WP.pl, Roman Bosiacki, money.pl)

"Biznes Klasa" to program money.pl dostępny w serwisie YouTube. Szef redakcji Łukasz Kijek prowadzi w nim rozmowy z obecnymi i byłymi szefami największych firm, a także z ludźmi z otoczenia biznesu – o ich życiu, biznesie, zarobkach i wielu innych sprawach.

Zapraszamy na rozmowę z Robertem Dobrzyckim, założycielem, współwłaścicielem oraz prezesem Panattoni w Europie, Wielkiej Brytanii i Azji. Jego spółka zatrudnia blisko tysiąc osób, dostarczyła 22 miliony metrów kwadratowych przestrzeni przemysłowej w Europie. Poza Polską działa w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach, Słowacji, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Luksemburgu, Szwecji, Danii, Holandii, Belgii, Austrii i na Węgrzech. W 2021 roku Panattoni otworzyło też swoje pierwsze biuro w Indiach. Zobacz najnowszy odcinek na YouTube.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak stworzył potęgę - Panattoni to największy deweloper przemysłowy w Europie - Biznes Klasa #21

Skok na głęboką wodę

Proste logo z napisem Panattoni jest obecne prawie przy każdej polskiej drodze szybkiego ruchu, a już na pewno przy wyjeździe z każdego większego miasta.

Robert Dobrzycki żartuje, że często jego spółka mylnie kojarzona jest z ciastkami, od włoskiego słowa panettone. W rzeczywistości nazwa pochodzi od nazwiska Carla Panattoniego, z którym Robert Dobrzycki zaczął robić biznesy mając zaledwie 29 lat. Był już wówczas szefem małej spółki, która budowała w Polsce magazyny.

– Od jakiegoś czasu zacząłem mówić głośno, że potrzebuję wyzwań. Zrobiłem to trochę specjalnie, żeby sprawdzić, czy będzie jakiś odzew. Akurat Carl Panattoni przejeżdżał przez Warszawę, był wcześniej w Pradze. Po trzech spotkaniach był przekonany, że może dać mi szansę – mówi Dobrzycki.

Szybko przyszło jednak zderzenie z rzeczywistością, bo trzeba było rozstać się z poprzednią pracą i szybko zacząć budować nowy biznes.

Zostałem w Warszawie sam, to był trochę szokujący moment. Rodzina, mama, tata byli zszokowani, ale to była dobra decyzja, głęboka woda. Dostałem udziały – wiadomo w pustej spółce łatwo daje się udziały – oraz pieniądze. Kapitał obrotowy wstępny 5 mln dol. To były pieniądze na pierwsze dwa projekty, które zrefinansowałem i zwróciłem. Po trzech latach zatrudnialiśmy 120 osób. To była praca od rana do wieczora – opowiada Dobrzycki.

Dziś ma 34 proc. udziałów w spółce.

Na czym zarabia Panattoni?

Firma Dobrzyckiego i Panattoniego jest największym deweloperem przemysłowym w Polsce i Europie. Właśnie wchodzi na rynki azjatyckie.

– Wolumen deweloperski, jakim zarządzam w Europie, wynosi 5 mld euro – mówi Dobrzycki.

Spółka buduje powierzchnie magazynowe dla partnerów, takich jak Amazon albo pod wynajem dla klientów lokalnych. Na początku marca Dobrzycki razem z premierem Wielkiej Brytanii rozpoczął budowę w Swindon na terenie jednego z największych terenów poprzemysłowych w Wielkiej Brytanii. Przedsięwzięcie zapoczątkuje napływ inwestycji o wartości 900 mln funtów w ciągu następnej dekady.

"Polska jako kraj nie ma zasobów naturalnych, ma lokalizację"

Zapytaliśmy Dobrzyckiego, czy jako przedsiębiorca z Polski odniósłby sukces, gdyby firmę nazwał Dobrzycki Europe? Czy pochodzenie kapitału ma znaczenie?

– Amerykańskiej, brytyjskiej, niemieckiej firmie jest w Europie łatwiej. Biorąc pod uwagę logiczne myślenie, nie chciałem sobie utrudniać na początku, ale pomagać. Nawet gdybym nie miał tego brandu (marki – przyp. red.), to znalazłbym inny kapitał – przekonuje gość Biznes Klasy.

Według niego "Polska jako kraj nie ma zasobów naturalnych, Polska jako kraj ma lokalizację" i powinniśmy to gospodarczo wykorzystać w najbliższych latach.

W poprzednich odcinkach programu Łukasz Kijek rozmawiał z:

Wszystkie odcinki "Biznes Klasy" dostępne są pod tym linkiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(93)
Proste
2 miesiące temu
poszedł do milionera amerykańskiego i powiedział żeby ten założył z nim spółkę w Polsce. I ten dał mu 5 mln USD. A rockefeller kupił sobie pastę do butów i szczotkę do ich czyszczenia i zarobił pierwszy milion USD. A kulczyk dostał pierwszy milion od ojca, resztę od pańtwa.
Ueueue
2 miesiące temu
Brawo dla tego Pana. Takich ludzi więcej !!
lolek
2 miesiące temu
Po zarobieniu 5 mln zł natychmiast przestałbym pracować i zniknął. On stał się niewolnikiem tego co robi.
Epiktet
2 miesiące temu
Super, ale jesteś też niewolnikiem tej firmy, pieniędzy, układów. Nie chciałbym takiego bogactwa, wolność to największe bogactwo.
Adler
2 miesiące temu
Ja też przechodziłem z tragarzami i dostałem udziały w spółce oraz 5 baniek
...
Następna strona