Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bankowcy chcą zmniejszenia RPP

0
Podziel się:

Ponad połowa bankowców opowiada się za zmniejszeniem liczy członków Rady Polityki Pieniężnej z 9 do 6 osób - wynika z badania przeprowadzonego w listopadzie przez Pentor w placówkach bankowych.

"Ponad połowa bankowców (56 proc.) opowiada się za zmniejszeniem liczby członków RPP w nowej kadencji z 9 do 6 osób. Sprzeciw wyraża 42 proc., 2 proc. nie ma zdania" - podał Pentor we wtorkowym komunikacie.

Dodał, że za zmniejszeniem składu rady częściej optują reprezentanci banków spółdzielczych (61 proc.) i banków z przewagą kapitału zagranicznego (57 proc.), rzadziej natomiast banków z przewagą kapitału krajowego (52 proc.).

Komisja Finansów Publicznych zaproponowała Sejmowi zmniejszenie liczy członków Rady Polityki Pieniężnej z 9 do 6 osób. Komisja proponuje, aby utrzymany został obowiązujący mechanizm wyboru, zgodnie z którym Sejm, Senat i Prezydent wybieraliby równą liczbę członków Rady - po dwie osoby.

Pentor pytał również bankowców o wpływ na sektor bankowy porozumień, zawartych pod koniec października między rządem, NBP i ZBP.

Zdaniem zdecydowanej większości bankowców (83 proc.) liberalizacja zasad tworzenia rezerw celowych oraz powołanie Funduszu Poręczeń Unijnych przyczyni się do wzrostu akcji kredytowej dla małych i średnich przedsiębiorstw.

"Dwie trzecie (62 proc.) podziela opinię, że nowe rozwiązania spowodują wzrost zaangażowania banków w procesy restrukturyzacyjne kredytobiorców, kosztem wdrażania procedur windykacyjnych" - napisał Pentor w komunikacie.

Instytut podał również, że więcej wątpliwości wzbudza oczekiwanie, że zawarte porozumienie skutkować będzie obniżką kosztów kredytów w bankach. 55 proc. bankowców przewiduje, że koszty kredytów zostaną przez banki obniżone, jednak 44 proc. tego nie przewiduje.

Pytani o ocenę dotychczasowej działalności i sposób sprawowania funkcji przez osoby odpowiedzialne za politykę finansową w Polsce, bankowcy najwyżej ocenili prezesa NBP Leszka Balcerowicza - według 89 proc. badanych jest ona pozytywna.

Jako pozytywną 60 proc. bankowców postrzega działalność wicepremiera Jerzego Hausnera, zaś 54 proc. badanych dobrze ocenia działalność ministra finansów Andrzeja Raczki.

Negatywne opinie formułuje odpowiednio 10 proc. w przypadku prezesa NBP, 40 proc. - wicepremiera Hausnera i 46 proc. ministra finansów.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)