Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bruksela zaleca interwencje walutowe

0
Podziel się:

Polska by powstrzymać fluktuacje kursu złotego powinna rozważyć aktywną politykę walutową.

Bruksela zaleca interwencje walutowe

Interwencje na rynku walutowym mogą złagodzić nadmierne wahania kursu walutowego, ale z reguły nie odwrócą one długoterminowych trendów - poinformował Amadeu Altafaj Tardio, rzecznik komisarza UE ds. gospodarczych i walutowych Olliego Rehna.

_ - Doświadczenia władz monetarnych (państw UE nie będących członkami strefy euro) z interwencjami na rynku walutowym, czy to we współpracy z resortem finansów czy bez, wydają się mieszane. Wydaje się, że to narzędzie może być użyteczne w czasach, gdy potrzebne jest pewne złagodzenie niepożądanej zmienności kursu. Niemniej jednak z reguły nie powoduje ono odwrócenia długoterminowych trendów kursu danej waluty. Jeśli chodzi o inflację, silniejsza waluta może czasowo złagodzić presje cenowe, i odwrotnie - można oczekiwać, że słabsza waluta przełoży się na ceny i przyczyni się do wyższej inflacji _ - napisał Altafaj w komentarzu do działalności MF na rynku walutowym.

_ - Kurs złotego przez ostatnie miesiące poruszał się zasadniczo zgodnie z innymi walutami regionu, choć polska waluta od początku kryzysu doświadcza większej zmienności niż jej regionalne odpowiedniki. Waluty krajów regionu z płynnymi kursami walutowymi poruszają się zasadniczo zgodnie z globalnymi nastrojami rynku, choć w krótkim okresie czynniki krajowe (informacje o stopach procentowych, interwencje) także wydają się grać rolę _ - dodał.

Altafaj zaznaczył, że członkowie UE nie należący do strefy euro przed przystąpieniem do ERM2 nie są zobowiązani żadnymi przepisami unijnymi, poza zakazem dewaluacji konkurencyjnej.

_ - Dla państw takich jak Polska, objętych derogacją, jeśli chodzi o członkostwo w strefie euro, nie ma przepisów odnośnie polityki kursowej przed przystąpieniem do ERM2, z wyjątkiem Art. 142 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który stanowi, że każde państwo członkowskie "objęte derogacją traktuje swoją politykę kursową jako przedmiot wspólnego zainteresowania". Raport Rady ECOFIN z listopada 2000 roku, poświęcony kursowym aspektom rozszerzenia, wyjaśnia, że "w praktyce oznacza to, że aby chronić płynne funkcjonowanie rynku wewnętrznego, konkurencyjna dewaluacja jest niedozwolona" _ - poinformował Altafaj.

Rzecznik komisarza Rehna przytoczył definicję płynnego kursu walutowego MFW, która określa płynny kurs walutowy jako _ kurs wyznaczany przez rynek, a jakiekolwiek oficjalne interwencje na rynku walutowym mogą mieć na celu ograniczenie zbytnich fluktuacji kursu walutowego, a nie określenie poziomu kursu _.

_ Jeśli niezbędne są interwencje "ad hoc", klasyfikacje kursów walutowych "de iure" mogą się różnić od klasyfikacji "de facto" _ - zaznaczył Altafaj.

Pod koniec kwietnia, po spotkaniu Ministra Finansów i Prezesa NBP uzgodniono wprowadzenie regularnej sprzedaży części środków walutowych z funduszy unijnych bezpośrednio na rynku walutowym. W 2011 roku wartość środków unijnych, które mogą zostać wymienione na złote, wynosi około 16-17 mld euro, z czego w I kwartalne. wymieniono w NBP 2,7 mld euro. Do wymiany w 2011 pozostaje ok. 13-14 mld euro. Jak poinformował wiceminister finansów Dominik Radziwiłł, resort planuje wymienić na rynku _ większość _ tej kwoty.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2010 roku wymieniło na rynku międzybankowym środki walutowe w euro o wartości 1,25 mld oraz przeprowadziło transakcje FX swap na parze walut EUR/PLN oraz USD/PLN o łącznej równowartości 4,3 mld EUR, co odpowiadało pozyskaniu środków złotowych w wysokości 17,2 mld zł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t129847.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/komentarze/artykul/czy;przelom;maja;i;czerwca;przyniesie;przelom;na;rynkach,12,0,841484.html) Czy przełom maja i czerwca przyniesie przełom na rynkach? Na poniedziałkowej sesji panowała znikoma zmienność. Eurodolar nie kontynuował korekcyjnych wzrostów i przez cały dzień konsolidował się pod poziomem 1,43. Na marazm na rynku złożyło się kilka czynników.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t38760.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/frank;wciaz;drozeje;juz;po;3;22;zlotego,235,0,838379.html) Frank wciąż drożeje. Już po 3,22 złotego Po wczorajszym uspokojeniu dziś kurs szwajcarskiej waluty ponownie ruszył w górę. Do złotego zyskuje 1 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t86633.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/obnizki;ratingow;grecji;i;belgii;oslabily;euro;i;gieldy,51,0,837683.html) Obniżki ratingów Grecji i Belgii osłabiły euro i giełdy Efektem obniżenia ratingu Grecji i Belgii oraz obaw o niższą ocenę wiarygodności Włoch był spadek wartości euro i wzrost franka szwajcarskiego a także korekta na światowych giełdach. Analitycy nie przewidują szybkiej poprawy sytuacji.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)