Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gwałtowna obniżka stóp proc. grozi kryzysem walutowym

0
Podziel się:

Według Dariusza Rosatiego z RPP gwałtowna obniżka stóp procentowych spowodowałaby odpływ kapitału z Polski i niekontrolowaną deprecjację złotego, co groziłoby kryzysem walutowym.

'Gwałtowna obniżka stóp na pewno spowodowałaby odpływ kapitału z Polski i niekontrolowaną deprecjację złotego, co groziłoby kryzysem walutowym' - powiedział Rosati podczas czatu na portalu Interia.pl.

Rząd naciska na Radę Polityki Pieniężnej, aby dokonała obniżki stóp procentowych, co miałoby sprzyjać wprowadzaniu założeń strategii rządu.

RPP w środę pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie oraz pozostawiła neutralne nastawienie w polityce pieniężnej.

Jednocześnie jednak Rada Polityki Pieniężnej uzasadniła utrzymanie poziomu stóp możliwym zagrożeniem trendu spadkowego inflacji.

W styczniu RPP dokonała redukcji stóp procentowych o 100-200 pkt bazowych.

Rosati twierdzi, że jest pewne ryzyko odbicia inflacyjnego w II połowie roku.

'Potrzeba czasu aby ocenić, czy nie ma groźby nawrotu inflacji, ze względu na wzrastającą sprzedaż detaliczną, rosnącą ilość pieniądza w obiegu oraz spadek depozytów' - powiedział.

Ministerstwo Finansów po publikacji danych GUS o cenach żywności w I połowie lutego obniżyło prognozę inflacji w lutym do 3,5-3,6 z 4,0 proc. prognozowanych wcześniej.

Równocześnie część analityków dokonała rewizji dotychczasowych prognoz inflacji w lutym, nieznacznie je obniżając.

Rosati ocenił także krytycznie projekt nowelizacji ustawy o NBP.

'Nie podzielam ocen zawartych w uchwale Sejmu. Oceniam krytycznie projekt nowelizacji ustawy o NBP' - powiedział.

Jeszcze w czwartek posłowie mają debatować nad projektem uchwały Sejmu w sprawie RPP.

PSL i UP pod koniec grudnia 2001 roku złożyły w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o NBP, który między innymi zakłada, że RPP, poza dbaniem o pieniądz i spadek inflacji, będzie też wspierać wzrost gospodarczy. Projekt zakłada też poszerzenie składu osobowego Rady.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)