Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF skonwertuje długi

0
Podziel się:

Minister finansów Andrzej Raczko poinformował w środę, że resort będzie dokonywał konwersji długu, aby zmniejszać koszty obsługi długu publicznego.

"Będziemy z całą bezwzględnością teraz operować na rynku złotowym i walutowym i dokonywać tej konwersji (zadłużenia) tak, żeby zminimalizować koszty obsługi długu publicznego" - powiedział Raczko w trakcie posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych.

Rząd we wrześniu i październiku kupił w banku centralnym 1,25 mld USD z przeznaczenie na obsługę długu i wcześniejszy wykup jednej serii obligacji Brady’ego. Następnie rząd sprzedał NBP ok. 1 mld USD uzyskanych ze wznowionej emisji obligacji zagranicznych.

Według ministra, resort finansów będzie "operował wszystkimi instrumentami, także obligacjami 10- i 5-letnimi, mimo że są o wiele droższe niż instrumenty roczne".

"Ze względu na ryzyko i bezpieczeństwo budżetu musimy te instrumenty jednak stosować, ten profil główny zmieniać tak, żeby, jeżeli nawet - odpukać - dojdziemy w pobliże 60 proc. zadłużenia, żeby nie było żadnego zagrożenia płynnościowego" - powiedział Raczko.

Minister finansów podał też jako przykład nowego podejścia do obsługi długu operację wymiany w NBP na złote dolarów pozyskanych z emisji obligacji na rynku amerykańskim.

"Zaczęliśmy stosować formę techniki bardziej wysublimowanej. (...) Ostatnio dokonaliśmy odwrotnej operacji niż zwykle dokonujemy. Na ogół wykupywaliśmy odsetki po to, żeby płacić w złotówkach zadłużenie zagraniczne, a tym razem dokonaliśmy operacji odwrotnej" - powiedział minister finansów.

"Wzięliśmy na rynku amerykańskim miliard dolarów i ten miliard dolarów zamieniliśmy w banku na złote (...) nie był z tego prezes Balcerowicz usatysfakcjonowany, ale biznes jest biznes" - dodał minister finansów.

Pod koniec października MF uzyskało 997,2 mln dolarów ze sprzedaży obligacji 10-letnich na rynku amerykańskim.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)