[aktualizacja 16:30]
Zapowiedź obniżenia przez agencję ratingową Fitch ratingu dla Grecji do _ ograniczonej niewypłacalności _przekłada się na wzrost zainteresowania szwajcarską walutą, za którą trzeba zapłacić prawie 3,4 złotego. Frank odrabia straty nie tylko do złotego, ale także do euro, dolara i funta brytyjskiego.
Decyzja Fitch jest reakcją na porozumienie w sprawie pomocy dla Grecji. W godzinach porannych to właśnie ten konsensus pozwolił nieco odetchnąć inwestorom, zwłaszcza na rynku walutowym. Złoty umacniał się wobec wszystkich głównych walut.
Najbardziej widoczne było umocnienie polskiej waluty wobec franka szwajcarskiego, który w ostatnich dniach kosztował nawet ponad 3,50 złotego. W pewnym momencie spadł już do poziomu 3,35 złotego. Z kolei za euro trzeba było zapłacić mniej niż 4 złote, a dolar kosztował 2,75 złotego.
[ ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=yesterday&de=today&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=CHFPLN&w=460&h=250&cm=0 ) ]Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej(http://www.money.pl/webmaster/wskazniki-wykresy/)
Umocnienie złotego to bez wątpienia efekt wczorajszego szczytu państw strefy euro, które porozumiały się w sprawie pomocy dla Grecji. Dla inwestorów to sygnał dający nadzieję na przynajmniej czasowe uspokojenie sytuacji w Eurolandzie.
Na efekty unijnego szczytu pozytywnie reagują też inwestorzy na europejskich giełdach. Handel wszędzie rozpoczął się na plusach. Na razie Warszawa nieco odstaje i WIG20 utrzymuje się w okolicach wczorajszego zamknięcia.
Efekty szczytu komentuje też europejska prasa. Media we Francji zastanawiają się, czy do kompromisu nie doszło zbyt późno. W komentarzach powtarzają się słowa: _ zryw Europy _ oraz _ upadek tabu _.
Uznanie częściowej niewypłacalności Aten, złagodzenie kolosalnych długów greckich, obietnica europejskiego planu Marshalla, zamontowanie bariery dla rozprzestrzeniania się _ pożaru _ w innych państwach strefy euro - wylicza prasa nad Sekwaną postanowienia czwartkowego szczytu w sprawie Grecji.
Według dziennika ekonomicznego _ Les Echos _, tym razem państwa eurogrupy wyszły poza rolę _ zwykłych strażaków _, gaszących grecki pożar, przyjmując dalekowzroczne rozwiązania. Gazeta uważa, że na brukselskim szczycie _ dokonano trzech małych rewolucji _.
Pierwszą z nich jest - jak zauważa dziennik - obniżenie do 3,5 proc. odsetek dla państw korzystających z pomocy eurogrupy, a więc nie tylko Grecji, ale także Irlandii i Portugalii. _ Jest to transfer bogactwa i prawdziwa solidarność między europejskimi podatnikami _ - ocenia gazeta.
_ Poza tym zbliżono się do systemu euroobligacji. I wreszcie, Europejski Fundusz Stabilności Finansowej, będzie interweniował prewencyjnie, a nie tylko wtedy, gdy płomienie już szaleją To potężna broń przeciw spekulacji _ - podkreśla _ Les Echos _.
Według konserwatywnego _ Le Figaro _, ryzyko zarażenia greckim krachem innych państw eurogrupy zmusiła wreszcie przywódców do _ odważnych _ decyzji. Gazeta podkreśla, że pod naciskiem prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego niemiecka kanclerz Angela Merkel ustąpiła w kluczowych spornych kwestiach, przede wszystkim w sprawie złagodzenia warunków spłaty greckiego długu.
_ Angela Merkel pojęła w końcu, że są granice wyrzeczeń, które można narzucić Grekom _ - pisze _ Le Figaro _. _ Wiele będzie zależeć od zastosowania ogłoszonych decyzji, ale przyjęte rozwiązanie dostarcza dawkę tlenu innym, zagrożonym przez rynki gospodarkom, Irlandii, Portugalii, ale przede wszystkim Włochom i Hiszpanii _ - ocenia dziennik.
Na drugiej stronie czytaj o tym, jak ustalenia szczytu zostały przyjęte w Niemczech
W Niemczech dziennik gospodarczy _ Financial Times Deutschland _ pisze o _ małym przełomie _ w walce z kryzysem zadłużenia w strefie euro. _ Godne pochwały jest to, że po niemiecko-francuskim sporze w Brukseli w ogóle doszło do porozumienia z konkretnymi decyzjami. Pani kanclerz (Angela Merkel) może zaliczyć do swoich sukcesów udział prywatnych wierzycieli w pomocy dla Grecji, o co miesiącami walczyła _ - ocenia _ FTD _.
_ Druga dobra wiadomość: Grecja zostanie de facto wyłączona z rynku kapitałowego na dekadę. Mówiąc obrazowo, chory kraj zostanie przeniesiony z oddziału intensywnej opieki medycznej na oddział rehabilitacyjny. Trzeci plus: Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej może otwierać prewencyjne linie kredytowe _ - komentuje dziennik.
Zastrzega, że _ problem zadłużenia Grecji nie został rozwiązany, a całkowitego długu nie zmniejszono. _Tylko bieżące ciężary będą mniejsze, jeśli kraje UE nie będą wreszcie żądać wysokich odsetek za kredyty pomocowe. Głównym problemem jest to, że - jak pokazuje doświadczenie - rynki liczą szybko i bez litości (...) Słaby punkt porozumienia już jest widoczny. Fundusz ratunkowy nie został zwiększony i można wątpić, czy 440 mld euro wystarczą, bowiem dla Włoch nie znaleziono w Brukseli rozwiązania. Jesienią może być gorąco" - ocenia _ FTD _.
Dziennik _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ pisze, że _ europejski kryzys zadłużenia został zahamowany na chwilę, ale nie rozwiązany _. _ Może on zajmować rynki finansowe jeszcze przez kilka lat (...) Recesje w krajach kryzysowych, idące w parze z przymusem wprowadzenia reform, będą dalej obciążeniem dla rynków kredytowych _ - prognozuje gazeta.
W ocenie dziennika _ Die Welt _ wynik czwartkowego szczytu można uznać za _ pocieszającą niespodziankę, biorąc pod uwagę oczekiwania ostatnich dni _. Jednak szklanka jest również w połowie pusta. Celem szczytu było ograniczenie obaw przed rozszerzeniem się kryzysu na kolejne kraje. Wątpliwe, czy to się udało" - ocenia _ Welt _. Jak dodaje, także restrukturyzacja greckiego długu jest zbyt ograniczona, by ponownie zapewnić wypłacalność Grecji. _ Kraj ten pozostanie na garnuszku partnerów ze strefy euro _ - ocenia dziennik.
Według komentatora _ Die Welt _ rozszerzenie kompetencji EFSF, który będzie mógł skupować obligacje na rynku wtórnym, jest _ kolejnym krokiem w kierunku unii transferowej _.
Czytaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t148468.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;nie;bedzie;musiala;sie;dokladac;do;ratowania;grecji,159,0,860063.html) | Polska nie dołoży się do ratowania Grecji W nowym pakiecie pomocy nie zostanie użyty mechanizm gwarancji z unijnego budżetu, w którym mieliśmy uczestniczyć. Van Rompuy: _ Wybrano formę pożyczek dwustronnych _. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t136060.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/brukselski;szczyt;w;cieniu;portugalii;i;libii,207,0,800207.html) | Brukselski szczyt w cieniu Portugalii i Libii Unijni przywódcy radzą jak ratować strefę euro i zorganizować akcję pomocy Libijczykom. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t153034.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/euroszczyt;nowa;pomoc;dla;grecji;to;blisko;160;mld;euro,114,0,878706.html) | Grecja dostanie pieniądze. Polacy zadowoleni Szczyt w w Brukseli zakończył się porozumieniem przywódców państw strefy euro w sprawie ratowania Grecji. Nowy pakiet pomocowy przewidziano na 3 lata. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t129092.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/gomulka;frank;po;cztery;zlote;i;klopoty;przez;trzy;lata,64,0,872256.html) | Gomułka: Frank po cztery złote i kłopoty przez trzy lata Więcej demonstracji w Atenach, to większe szanse na deficyt poniżej 3 proc. |