Rada Polityki Pieniężnej postanowiła nie zmieniać obecnej polityki monetarnej. Główna stopa procentowa pozostała więc na poziomie 3,5 proc.
Żaden z dwunastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów nie oczekiwał poluzowania obecnie obowiązujących parametrów polityki pieniężnej w lipcu. Ich zdaniem, nie pozwalają na to lepsze od oczekiwań dane z gospodarki, świadczące o początku końca kryzysu, oraz nadal wysoka inflacja.
Nikt zdecydowanie nie wyklucza możliwości jeszcze jednej obniżki stóp w tym roku, ale coraz więcej pojawia się głosów mówiących o końcu luzowania polityki pieniężnej w tej serii.
W listopadzie nastąpiła pierwsza - od lutego 2006 r. - 25-pkt. obniżka stóp procentowych, a grudzień, styczeń, luty, marzec oraz czerwiec przyniosły kolejne cięcia i obecnie główna stopa wynosi 3,50 proc. W maju RPP Rada obniżyła natomiast stopę rezerwy obowiązkowej o 0,5 pkt. proc. z 3,5 proc. do 3,0 proc. Decyzja ta obowiązuje od 30 czerwca 2009 r.
Decyzja RPP dotycząca stóp procentowych nie wpłynęła na rynki finansowe. Złoty pozostaje nieznacznie słabszy w stosunku do głównych walut. Z kolei na rynku akcji trwa korekta po kilkudniowych ostatnich wzrostach.
Raport Money.pl | |
---|---|
*Dane coraz lepsze. Kryzys nie wróci * Konsumpcja i budownictwo, a także inne wskaźniki gospodarcze okazały się lepsze od prognoz. Dają nadzieję, że Polska przeszła kryzys gospodarki światowej suchą nogą. Czytaj w Money.pl |