Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska zwiększyła ofertę euroobligacji

0
Podziel się:

Polska zwiększyła do 500 mln euro (ok. 542 mln USD) ofertę obligacji 3-letnich o zmiennej stopie procentowej z rentownością wycenianą na 12,5 pkt bazowego powyżej stopy Euribor

- podał we wtorek organizator przetargu.

Polska początkowo planowała wyemitować 3-letnie obligacje o zmiennej stopie procentowej denominowane w euro o wartości 300 mln euro. Organizatorem emisji jest Dresdner Kleinwort Wasserstein.

Środki pozyskane z emisji tych papierów zostaną prawdopodobnie przeznaczone na przedterminowy wykup jednego z typów obligacji Brady'ego.

W lipcu wiceminister finansów Ryszard Michalski sugerował, że przedterminowy wykup serii DCB o wartości 400 mln USD może nastąpić w październiku.

Oprócz papierów typu DCB do wykupienia pozostały zabezpieczone obligacje Par Bonds o wartości nominalnej 744,70 mln USD i RSTA Bonds na 448,60 mln USD.

Ministerstwo Finansów ostatnio w kwietniu wykupiło przed terminem obligacje Brady'ego typu PDI o wartości 1.112,1 mln USD poprzez wykorzystanie opcji call. Polska skorzystała wtedy z finansowania pomostowego, które spłacone ma być nowymi emisjami.

Uplasowana we wtorek emisja floaterów jest częścią realizowanego przez Polskę wieloletniego programu emisji 10-letnich papierów o wartości 5 mld euro, z którego do tej pory sprzedała obligacje za 2,3 mld euro.

Ostatnią transzę 800 mln euro Polska sprzedała w połowie maja przy spreadzie 49 punktów bazowych powyżej odpowiedniej stopy swapowej.

W poniedziałek agencja Fitch Ratings przyznała emisji 3-letnich polskich euroobligacji rating BBB+. Eksperci Fitch uznali, że niebezpieczeństwo przekroczenia planowanego na ten rok deficytu budżetowego (38,7 mld zł) jest znikome. Zwrócili jednak uwagę, że polski dług publiczny wzrośnie prawdopodobnie do ok. 50 proc. PKB w tym roku. Tymczasem średnia wielkość długu dla krajów z ratingiem BBB wynosi 40 proc. PKB.

Zdaniem Jamesa McCormacka, dyrektora Ratingów Krajów w agencji Fitch, dalszy wzrost długu publicznego "może poddać ratingi pewnej presji".

Fitch zwrócił uwagę na symptomy ożywienia gospodarczego w Polsce i duży wzrost eksportu kreowany przez słabego złotego i programy naprawcze wprowadzane przez polskie przedsiębiorstwa.

Agencja obawia się jednak poluzowania polityki fiskalnej w 2004 roku. Według niej wskazują na to wstępne założenia do projektu przyszłorocznego budżetu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)