Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP obniżyła wszystkie stopy procentowe

0
Podziel się:

Zgodnie z oczekiwaniem rynku Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę wszystkie stopy procentowe o 25 pkt bazowych, referencyjną do nie mniej niż 6,00 proc.

Narodowy Bank Polski podał w komunikacie, że stopa 14-dniowych interwencji od czwartku będzie wynosić nie mniej niż 6,00 proc., stopa lombardowa 7,75 proc., redyskontowa 6,50 proc., a depozytowa 4,25 proc.

Rada utrzymała neutralne nastawienie w polityce pieniężnej.

Zdaniem analityków czynnikami przesądzającymi o obniżce stóp są nadal utrzymująca się niska inflacja, brak presji inflacyjnej oraz powolny wzrost gospodarczy.

Inflacja w lutym liczona rok do roku utrzymała styczniowy poziom, czyli 0,5 proc. W marcu lekko spadły oczekiwania inflacyjne.

Na marzec rynek prognozuje inflację na poziomie 0,4-0,5 proc., choć niektórzy analitycy nie wykluczają jej wzrostu do 0,6-0,7 proc. z powodu podwyższenia cen paliw. Rynek prognozuje, że inflacja w pierwszym półroczu ukształtuje się poniżej 1 proc., a pod koniec roku nie przekroczy 2 proc. W lutym spadły cztery miary inflacji bazowej do poziomu od minus 0,5 proc. do plus 1,5 proc., a inflacja po wyłączeniu cen o największej zmienności pozostała w lutym bez zmian na poziomie 0,5 proc.

Dane o lutowej produkcji przemysłowej w dalszym ciągu potwierdzają powolne ożywienie w gospodarce. GUS podał, że produkcja przemysłowa w lutym spadła o 1,7 proc. w stosunku do stycznia, a rok do roku wzrosła o 4,1 proc. po wzroście o 3,5 proc. w styczniu.

Rynek zwracał także uwagę na czynniki niepewności, które mogłyby utrudnić decyzję o redukcji stóp. Są nimi niestabilna sytuacja polityczna w kraju, wojna w Iraku oraz kurs walutowy.

W marcowej ankiecie PAP rynek prognozował, że do czerwca nastąpi co najmniej jeszcze jedna redukcja, a stopa interwencyjna spadnie do nie więcej niż do 5,5 proc. Średnia prognoza stopy referencyjnej na koniec roku wynosi 5,33 proc.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)