Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sławiński z RPP: Dla złotego znaczenie będzie miała sytuacja na rynku globalnym

0
Podziel się:

Dla kursu złotego coraz większe znaczenie będzie miała sytuacja na rynku globalnym, natomiast w przyszłości zmniejszać się może relatywnie wpływ czynników krajowych, powiedział agencji ISB członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Andrzej Sławiński.

„Nadmiar płynności na rynku globalnym w początkowych miesiącach tego roku sprawił, że rosły kursy wszystkich walut krajów Europy Centralnej, pomimo dużych różnic sytuacji w ich gospodarkach i bilansach płatniczych. Rosnące znaczenie czynników globalnych, sprawi, że wpływ czynników krajowych może w przyszłości relatywnie maleć” – powiedział w wywiadzie dla ISB Sławiński.

„Jeśli chodzi o sytuację bieżącą, to zaskoczeniem – jeśli w ogóle można używać takiego słowa w odniesieniu do zmian kursów walutowych – jest to, że złoty ostatnio wyraźnie umacniał się pomimo zbliżających się wyborów. Pokazuje to, że wpływ polityki na kurs walutowy jest tylko pośredni i trudny do zdefiniowania” – powiedział Sławiński.

„Nie występują, rzecz jasna, stabilne związki pomiędzy zmianami kursu walutowego i zmianami czynników fundamentalnych – takich jak kształtowanie się bilansu bieżącego - ale w dłuższej perspektywie rynki finansowe biorą je pod uwagę” – dodał.

Członek RPP przypomniał, że wejście do strefy euro wyeliminuje ryzyko kursowe, a tym samym niekorzystny wpływ, jaki duże wahania kursu mogłyby wywierać na sytuację przedsiębiorstw.

„Nie ma powodów, aby zwlekać zbyt długo z wchodzeniem do strefy euro, ponieważ będzie to czynnik, który zwiększy zaufanie do polskiej gospodarki, co będzie sprzyjało przyciągnięciu zagranicznych inwestycji bezpośrednich, potrzebnych dla zamknięcia luki technologicznej, jaka wciąż nas dzieli od krajów wysoko rozwiniętych. Lepiej, by stało się to wcześniej, a nie później” – powiedział.

„Oczekujemy, że konsolidacja w finansach publicznych umożliwi spełnienie kryterium fiskalnego z Maastricht, co ułatwiłoby także spełnienie kryteriów dotyczących wysokości długoterminowych stóp procentowych i stabilności kursu walutowego, ponieważ zmalałaby wielkość premii za ryzyko na rynku obligacji i na rynku walutowym ” - dodał.

Obecny rząd i bank centralny chcą, by Polska przyjęła euro w 2009 roku. Co najmniej dwa lata wcześniej złoty musi zostać związany z euro w ramach europejskiego mechanizmu kursowego ERM2.

Aby wejść do strefy euro, należy spełnić tzw. kryteria z Maastricht. Są to: niska inflacja, odpowiedni poziom stóp procentowych, stabilny kurs walutowy oraz stosunek długu publicznego do PKB nie przekraczający 60% i deficyt budżetowy w wysokości do 3,0% PKB. Obecnie jedynym zagrożeniem jest kwestia liczenia deficytu budżetowego.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)