Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Złoty rośnie w siłę, euro ponownie poniżej 4 zł

0
Podziel się:

To o ponad 20 groszy mniej niż w piątek. Wyraźnie tanieje także dolar i frank szwajcarski.

Złoty rośnie w siłę, euro ponownie poniżej 4 zł
(PAP/Adam Warżawa)

To o ponad 20 groszy mniej niż w piątek. Wyraźnie tanieje także dolar amerykański, za którego płacimy 3,05 zł, czyli o ponad 3 procent mniej niż na koniec ubiegłego tygodnia, gdy jego kurs wynosił ponad 3,3 złotych.

Ulgę odczuwają również posiadacze kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich. W piątek w pewnym momencie kosztował on nawet ponad 3 zł, obecnie jednak jego kurs jest o ponad 20 groszy niższy.

Znaczne umocnienie złotego jest efektem porozumienia ministrów finansów krajów strefy euro w sprawie utworzenia stałego mechanizmu pomocy dla krajów strefy euro, które znajdą się w potrzebie. Ma on zapobiec rozprzestrzenianiu się kryzysu. Jego wartość sięgnie nawet 750 mld euro, uwzględniając udział MFW. Do tego należy dodać zaaprobowanie przez tę instytucję pomocy dla Grecji w wysokości 30 mld euro.

W ubiegłym tygodniu złoty znacznie stracił na wartości. W piątek rano za dolara płacono niemal 40 gr więcej niż na początku tygodnia. Kurs franka szwajcarskiego podskoczył o ponad 10 procent z 2,73 do ponad 3 złotych, a euro z 3,9 do ponad 4,2 złotych.

Osłabienie złotego nie było jednak wynikiem nagłego pogorszenia się kondycji naszej gospodarki, bo ta według Komisji Europejskiej ma - obok słowackiej - najlepsze perspektywy w całej Unii Europejskiej.

W Polskę rykoszetem uderzył kryzys w Grecji. Inwestorzy zagraniczni obawiają się, że zapaść finansów publicznych w Grecji może się przyczynić do znacznego pogorszenia się sytuacji w pozostałych państwach strefy euro. Szczególnie w Hiszpanii, Irlandii, Portugalii i Włoszech, które również mają duże problemy ze swoimi finansami publicznymi. To by oznaczało kłopoty także dla pozostałych państw unijnych, nawet tych, które nie posiadają wspólnej waluty.

Polska jest postrzegana przez inwestorów jako państwo Europy Środkowo-Wschodniej, w którym inwestycje są obarczone wyższym ryzykiem niż w innych regionach Europy.

pieniądze
euro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)