Wspólne rozliczenie małżonków – warunki
Wspólnemu rozliczeniu podlegają wyłącznie małżonkowie, którzy spełniają następujące warunki:
- pozostają przez cały rok w związku małżeńskim oraz posiadają współwłasność majątkową małżeńską (a więc wszelka rozdzielność majątkowa wyklucza to rozwiązanie, ale umowy o ograniczeniu lub rozszerzeniu wspólności majątkowej je umożliwiają. Wykluczeniem jest też separacja prawna.)
- żadne z nich nie płaci podatku liniowego ani ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jednocześnie wspólne rozliczenie małżonków jest możliwe w pewnym stopniu przy opodatkowaniu na tej zasadzie przychodów z najmu, dzierżawy, podatku pobieranego w wyniku ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych oraz podatku tonażowego, jeśli inne dochody są opodatkowane na zasadach ogólnych.
- oboje małżonków to polscy rezydenci podatkowi, którzy zawnioskują o wspólne opodatkowanie w deklaracji podatkowej bądź przez korektę złożonej wcześniej deklaracji
Wspólne rozliczenie małżonków 2019 – korzyści
Jeśli rozliczasz PIT, wspólne rozliczenie małżonków jest korzystnym rozwiązaniem. Przykładem może być przypadek, gdy jeden z małżonków nie zarabia wcale. Wtedy osoba ta nie korzysta z kwoty zmniejszającej podatek, a przy rozliczeniu wspólnym zostanie ona odjęta od wartości połowy zarobków jej zarabiającego małżonka. Ponadto w rozwiązaniu, jakim jest wspólne rozliczenie małżonków progi dochodowe również są istotne. ? Stąd też wspólne rozliczenie małżonków jest dobrym pomysłem w sytuacji, kiedy jeden z małżonków niewiele zarabia, drugi zaś uzyskuje roczny dochód, który przekracza pierwszy próg skali podatkowej, a więc ponad 85 tys. zł. Wówczas korzystny jest fakt, że do opodatkowania wspólnych zarobków stosuje się stawkę 18%.
Wspólne rozliczenie małżonków a działalność gospodarcza
Wspólne rozliczenie małżonków z PIT w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej jest możliwe, choć istnieją tu pewne wyjątki, o których mowa była wyżej. Wspólnie nie mogą bowiem rozliczyć się małżeństwa, w których jeden z małżonków prowadzi działalność opodatkowaną 19-procentowym podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, bądź rozlicza się na zasadach karty podatkowej.
W przypadku działalności opodatkowanej na zasadach ogólnych nie ma przeszkód do skorzystania z rozliczenia wspólnego. Małżonkowie składają wtedy deklarację PIT-36.
Co bardzo istotne — nawet gdy jeden z małżonków opodatkowany był liniowo, ryczałtowo lub kartą tylko przez część roku, przez pozostałe miesiące płacił podatek na zasadach ogólnych, wspólne opodatkowanie nie przysługuje.
Nieco inaczej wygląda sytuacja przy ryczałtowym opodatkowaniu wynajmu. Dochodów z tego tytułu nie można rozliczyć wspólnie. Jednak wybór takiej formy opodatkowania nie wyklucza możliwości łącznego rozliczenia pozostałych dochodów, opodatkowanych na zasadach ogólnych, stawką 18% lub 32%, czyli według skali podatkowej. Poza tym wyjątek stanowi tu dochód z wynajmu prywatnego, gdyż nawet rozliczając go na zasadzie ryczałtu, można rozliczyć się razem z małżonkiem.