Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Internet mobilny a ulga podatkowa

0
Podziel się:

Od 2011 roku obowiązują przepisy, które pozwalają odliczać podatki poniesione na internet, bez względu na miejsce dostępu. Co to oznacza dla podatnika w kontekście internetu mobilnego? Sprawdzamy, co warto wiedzieć o uldze podatkowej na internet 2020 i jak ją prawidłowo rozliczyć!

Internet mobilny a ulga podatkowa
Internet mobilny a ulga podatkowa (Pixabay.com)

O uldze internetowej słyszał już zapewne każdy. Niewiele osób wie jednak, co dokładnie ona obejmuje. Czy w ramach tej ulgi podatkowej możliwe jest odliczenie wydatków poniesionych na internet mobilny? A co z internetem, z którego korzystamy w telefonie komórkowym? Wyjaśniamy, jaka jest zależność
Ulga podatkowa na internet
Ulga podatkowa na internet została wprowadzona już jakiś czas temu, lecz przynajmniej dwukrotnie zmieniały się przepisy, które jej dotyczą. W pierwszej wersji skupiała się bowiem na internecie stacjonarnym. Następnie stwierdzono, że w deklaracji podatkowej uwzględnić można także internet mobilny, jednak pod warunkiem, że korzystamy z niego w domu. Bez wątpienia trudno było to udowodnić. Co więcej, internet mobilny ma przecież zapewniać nieprzerwany dostęp do sieci z każdego miejsca, a ulga na internet miała przyczynić się do rozpowszechnienia dostępności internetu, a nie ograniczenia go do czterech ścian własnego domu.

W związku z tym, że sam internet, jak i dostęp do niego zmieniał się w ciągu ostatnich lat, Komisja Przyjazne Państwo zlikwidowała ograniczenia w stosowaniu ulgi na internet. Zniesiony został warunek korzystania z sieci w miejscu zamieszkania. Ponadto konieczność przedstawienia faktury za opłatę dostępu do internetu, zastąpił każdy dokument zawierający dane nabywcy i sprzedawcy usługi. Zmienione przepisy funkcjonują także obecnie. Jak zatem prezentuje się ulga podatkowa 2020?
Ulga podatkowa 2020 - zmiany w przepisach

Od 2011 roku nie ma znaczenia miejsce dostępu do sieci. Odliczeniu od podatku podlegają zatem nie tylko opłaty za internet stacjonarny, ale także za mobilny w telefonie czy bezprzewodowy (na użytek w laptopie), a nawet za korzystanie z kafejki internetowej.

Jedynym warunkiem jest posiadanie dowodu, który pozwoli udokumentować wydatki oraz ich cel. Musi on zawierać dane identyfikacyjne użytkownika oraz dostawcy, ale nie ma konieczności by była to faktura VAT. Dodatkowo, warto dołączyć potwierdzenie zapłaty, np. polecenie przelewu. Tego rodzaju dokumentu mogą także przydać się podczas ewentualnej kontroli. Choć prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest niskie (wszak chodzi jedynie o 720 złotych w skali roku), to lepiej być odpowiednio przygotowanym.

Czy ulga podatkowa 2020 obejmuje zatem internet mobilny? Jak najbardziej pod warunkiem, że nie odliczaliśmy ulgi na internet wcześniej aniżeli rok temu. Ulgę tę można odliczyć tylko dwukrotnie w latach, które następują bezpośrednio po sobie, czyli np. za rok 2019 i 2020. Jeżeli uwzględniliśmy ulgę w rozliczeniu za rok 2017, a następnie zapomnieliśmy to zrobić w następnym roku, to nie możemy teraz skorzystać z ulgi na internet.
Ulga podatkowa od 1 października 2019
Prawo podatkowe nieustannie się zmienia i dotyczy to nie tylko ulgi na internet czy ulgi podatkowej na dziecko. Warto wiedzieć że wprowadzona została jeszcze jedna ulga podatkowa od 1 października 2019 roku, z której w tym roku skorzystać będzie można po raz pierwszy. Na czym ona polega? Na obniżce stawki PIT z 18% do 17%. Taki krok spowoduje, że obniży się kwota zmniejszająca podatek. Niemniej, kwota wolna od podatku nadal pozostanie taka sama. Mimo to niższa stawka podatku, sprawi, że kwota zmniejszająca podatek obniży się z 1440 zł do 1360 zł w 2020 roku. Warto mieć to zatem na uwadzę, gdy będziemy wypełniać nasz e-PIT.

Ulga podatkowa na internet początkowa nie uwzględniała internetu mobilnego, z którego korzystaliśmy poza domem. Na całe szczęście przepisy zmieniły się już w 2011 roku. Od tego czasu rozliczać można internet mobilny, nawet gdy korzystamy z niego jedynie w telefonie komórkowym. Pamiętajmy przy tym, że ulgę podatkową na internet rozliczyć możemy tylko dwa razy.

podatki
faq
ulga na internet
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)