Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Ulga na internet. Jak odliczyć wydatki od dochodu?

0
Podziel się:

Czy korzystałeś dotąd z ulgi na internet? Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś bądź uwzględniłeś ją tylko w jednym rozliczeniu, to nadal masz do tego prawo. Jak jednak obliczyć wydatki od dochodu? Przy odliczaniu od dochodu wydatków na dostęp do sieci do rocznej deklaracji PIT musimy dołączyć PIT-O z informacją o wykorzystanych ulgach. Zobacz, co jeszcze musisz wiedzieć na ten temat.

Ulga na internet. Jak odliczyć wydatki od dochodu?
Ulga na internet. Jak odliczyć wydatki od dochodu? (Fotolia, ronstik)

Ulga podatkowa na internet - kto może skorzystać?
Z ulgi na internet mogą skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się z podatku według skali, czyli na zasadach ogólnych - wypełniając PIT - 37, przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych z PIT-36 oraz płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - czyli wypełniający deklarację PIT-28. Do odpowiedniej deklaracji muszą dołączyć załącznik PIT-O. Wykazują w nim kwotę faktycznie poniesionych wydatków, nie wyższą jednak niż ustawowy limit, czyli 760 złotych.

Podatnik nie musi okazywać dowodów zapłaty za dostawę internetu. Musi jednak, w przypadku wezwania lub kontroli z urzędu skarbowego, przedstawić je kontrolerowi. W przypadku zagubienia takich dokumentów należy zwrócić się do operatora, który świadczył usługę dostępu, o wystawienie duplikatów faktur lub dowodów zapłaty. Zazwyczaj wystawienie duplikatu faktury jest dodatkowo płatne.
Ulga podatkowa 2020 - jak udokumentować?

Mimo że podatnik nie ma obowiązku okazania dowodu zapłaty za dostawę internetu, to mimo wszystko warto, aby gromadził tego rodzaju dokumenty. Stanowią bowiem dla niego zabezpieczenie na wypadek kontroli skarbowej. Co więcej, brak konieczności posiadania faktur nie oznacza, że wydatek nie musi być udokumentowany. Z ulgi na internet skorzystają bowiem wyłącznie osoby, który są w posiadaniu dokumentu poświadczającego poniesienie wydatku na Internet. Nie może to być jedynie dowód zamówienia usługi. Tego rodzaju dokumentu powinien zawierać dane identyfikujące kupującego (nie można rozliczyć ulgi jeśli dokument wystawiony jest na osobą trzecią), jak również dane identyfikujące sprzedającego. Znaleźć powinien się w nim również opis rodzaju zakupionej usługi oraz kwota zapłaty.

Warto przy tym wiedzieć, że dokument nie musi wskazywać za jaki okres poniesiona została płatność. Niemniej, zawierać powinna się w nim data płatności, czyli prościej mówiąc, dzień w którym zapłaciłeś za Internet. Dlaczego tak się dzieje? Ulga na internet dotyczy bowiem opłat, które poniosłeś w danym roku podatkowym, a nie samej usługi. Jeśli zatem płatności za Internet dokonałeś w styczniu 2020 roku, to rozliczysz ją dopiero w 2021 roku. Jeśli jednak miało to miejsce w grudniu 2019, to jak najbardziej możesz rozliczyć ulgę na internet w deklaracji PIT 2020. Odliczyć można całą kwotę wskazaną do zapłaty, a zatem kwotę brutto (łącznie z podatkiem VAT).
Ulga podatkowa na internet w przypadku małżeństwa
Jak przebiega rozliczenie ulgi podatkowej na internet w przypadku małżeństwa? To zależy, jakie dane znajdują się na fakturze za internet. Jeśli widnieją na niej dane obu małżonków, to zarówno mąż, jak i żona mogą skorzystać z ulgi podatkowej. W przypadku, gdy na fakturze widnieją dane tylko jednego małżonka, to wyłącznie ta osoba ma prawo do rozliczenia ulgi. Co więcej, wyznaczony ustawowo limit 760 złotych przysługuje odrębnie każdemu z małżonków. W praktyce oznacza to więc, że odliczyć mogą łącznie nawet 1520 złotych. Muszą to jednak zrobić oddzielnie, gdyż nie ma możliwości odliczenia całej tej kwoty od dochodów tylko jednego z małżonków. Ponadto, zasada ta nie obowiązuje w przypadku systemu rozdzielności majątkowej. W takim przypadku małżonek ma prawo odliczyć taką sumę, jaką faktycznie wydał na Internet.
Twój PIT - jak rozliczyć ulgę na internet?

Deklarację podatkową można złożyć online, korzystając z portalu podatkowego, gdzie dostępny jest Twój e-PIT. Odliczenie ulgi podatkowej możliwe jest wyłącznie przy złożeniu zeznania rocznego na formularzach: PIT-28, PIT-36, PIT-37. Do każdego z nich można dołączyć załącznik PIT/O. Jest to specjalny dokument, w którym podatnik wykazuje ulgi podatkowe 2020, z których chcesz skorzystać. Dotyczy to także wprowadzonej niedawno ulgi na młodych, czyli na osoby pracujące, które nie osiągnęły jeszcze 26 roku życia.

podatki
faq
ulga na internet
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.