Tylko jeszcze dziś emigranci mogą ubiegać się o zwrot podatku wynikającego z niekorzystnych przepisów, obowiązujących w poprzednich latach.
Ulga przysługuje podatnikom, którzy w latach 2002-2007 rozliczali się z osiągniętych za granicą podatków zgodnie z niekorzystną zasadą proporcjonalnego odliczenia, (obowiązującą, między innymi w Wielkiej Brytanii do 1 stycznia 2007) i równocześnie podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
Mogą oni ubiegać się o zwrot tej części podatku, która stanowi różnicę między podatkiem obliczonym na zasadzie proporcjonalnego odliczenia, a takim, jaki zapłaciliby, gdyby w rozliczeniach obowiązywała korzystniejsza zasada wyłączenia z progresją.
| KRAJE, KTÓRYCH DOTYCZY ULGA: |
| --- |
| W latach 2002-2007 metoda proporcjonalnego odliczenia obowiązywała w umowach z następującymi krajami: * - Armenią (od 1 stycznia 2006 r.), - Australią, - Austrią (od 1 stycznia 2006 r.), - Belgią (od 1 stycznia 2005 r.), - Chile (od 1 stycznia 2004 r.), - Danią, - Egiptem, - Finlandią, - Gruzją (od 1 stycznia 2007 r.), - Holandią (od 1 stycznia 2004 r.), - Iranem (od 1 stycznia 2007 r.), - Islandią, - Kazachstanem, - Kirgistanem (od 1 stycznia 2005 r.), - Koreą Południową, - Macedonią, - Malezją, - Mołdową, - Rosją, - Stanami Zjednoczonymi, - Syrią (od 1 stycznie 2004 r.), - Szwecją (do 1 stycznia 2006 r.), - Tadżykistanem (od 1 stycznia 2005 r.), - Uzbekistanem - Wielką Brytanią (do 1 stycznia 2007 r.). Metoda proporcjonalnego odliczenia ma zastosowanie również do przychodów uzyskanych w krajach, z którymi Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (np. Arabia Saudyjska, Libia, Afganistan, Brazylia). |
Jeśli emigrant nie zapłacił podatku, wynikającego z obowiązujących przepisów, także może skorzystać z abolicji. W takim wypadku nie dostanie, rzecz jasna żadnego zwrotu, obejmie go jednak umorzenie, czyli nie będzie musiał obawiać się kontroli i konieczności zapłaty podatku.
Jak ubiegać się o abolicję?
Pracujący za granicą podatnik musi przede wszystkim złożyć do 6 lutego złożyć we właściwym urzędzie skarbowym wniosek PIT - AZ wraz z załącznikami.
- Oświadczenie wg formularza AZ-O o uzyskanych przychodach z pracy oraz o zapłaconym za granicą podatku (jeżeli podatnik był zobowiązany do jego zapłaty);
- Zeznanie podatkowe za rok którego wniosek o abolicję dotyczy, jeżeli nie zostało złożone wcześniej.
|
| Kliknij, żeby pobrać PIT-AZ oraz AZ-O |
| --- | --- |
Złożenie PIT-u rocznego z wnioskiem anuluje karę za opóźnienie deklaracji. PIT złożony przed wnioskiem również anuluje karę, jeżeli nie została wcześniej wymierzona.
Jaki urząd skarbowy?
Wniosek należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego:
- według miejsca zamieszkania podatnika w dniu złożenia wniosku,
- ze względu na miejsce zamieszkania przynajmniej jednego z małżonków, w przypadku wspólnego wniosku małżonków mających różne miejsca zamieszkania,
- według ostatniego miejsca zamieszkania podatnika na terytorium Polski, w przypadku gdy zamieszkanie na terytorium Polski ustało przez dniem złożenia wniosku.
Jak wypełnić wniosek?
Przychody osiągnięte za granicą pomniejsza się o diety - sprawdź wysokość diet!
Za lata 2002-2003 diety można odliczyć od wszystkich przychodów objętych ustawą, o ile nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, z wyjątkiem przychodów opodatkowanych na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Za lata 2004-2007 diety można odliczyć wyłącznie od przychodów ze stosunku pracy.
Pomniejszone o diety z tytułu podróży służbowej przychody z pracy przelicza się na złote według kursu banku, za pośrednictwem którego otrzymano pieniądze, według daty ich wpływu, po kursie kupna.
Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.
Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.
Należy wykazać podatek zapłacony za granicą w pełnej wysokości.
Podatek zapłacony w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia zapłaty podatku, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut.
Po złożeniu wniosku naczelnik urzędu skarbowego wydaje odpowiednią decyzję określającą kwotę umorzenia zaległości (w przypadku, gdy nie był zaplacony podatek w pełnej kwocie) lub kwotę zwrotu podatku - dla podatników, którzy rozliczyli się prawidłowo.
Wraz z umarzaną zaległością umarzane są także odsetki.