Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Na kierowców czeka pół miliarda złotych

0
Podziel się:

Money.pl radzi jak odzyskać nadpłaconą akcyzę od używanych aut kupowanych za granicą.

Na kierowców czeka pół miliarda złotych
(PAP/Lech Muszyński)

Osoby, które kupiły *za granicą używany samochód mogą odzyskać nadpłacony podatek akcyzowy. Właściciele takich aut powinni się jednak pospieszyć i złożyć wniosek o zwrot w ciągu najbliższego miesiąca. *

Właśnie weszła w życie ustawa o zwrocie akcyzy za sprowadzane do Polski w latach 2004-2006 samochody używane. Jak szacuje Ministerstwo Finansów, podatnikom należy się około 500 milionów złotych nadpłaconego podatku. * *

Dla kogo zwrot?

Zwrot mogą otrzymać osoby, które między 1 maja 2004 a 30 listopada 2006 kupiły co najmniej dwuletni samochód . W tym czasie obowiązywał bowiem w Polsce sprzeczny z prawem UE i niekorzystny dla podatników sposób naliczania akcyzy na sprowadzane z zagranicy samochody.

Stwierdził to w styczniu 2007 Europejski Trybunał Sprawiedliwości i na podstawie jego wyroku przygotowano ustawę, która tę nierówność koryguje.

Pamiętajmy jednak, że nowa ustawa mówi o zwrocie nadpłaconej akcyzy - czyli nie całej kwoty podatku płaconego przy imporcie samochodu, a tylko jego części.

Otrzymałeś zwrot? Sprawdź, czy nie za niski!

Wielu podatników, którzy mają prawo do zwrotu już wcześniej ubiegało się o niego. Niektórzy zwracali się do sądów, inni korzystali z zapisów Ordynacji Podatkowej. Dla nich jednak nowe przepisy także mają poważne znaczenie: po pierwsze, w przypadku, gdy otrzymana już kwota zwrotu była niższa, niż wynika to z nowych regulacji, mogą oni zwrócić się o wyrównanie, po drugie - jeśli złożą wniosek w ciągu najbliższego miesiąca, otrzymać mogą dodatkowo odsetki od naliczonej nadpłaty - nawet jeśli odebrali ją już wcześniej.

Jaki wniosek

Procedura odzyskania nadpłaconej akcyzy jest prosta: wystarczy złożyć wniosek do naczelnika urzędu celnego, w którym zapłaciliśmy podatek przy sprowadzaniu samochodu do kraju.

Nie ma jednego wzoru wniosku. Jak mówi Witold Lisicki, rzecznik Służb Celnych wystarczy, że poda się dane identyfikujące podatnika oraz dane sprowadzonego samochodu, urząd celny, na podstawie posiadanych dokumentów sam wyliczy przysługujący nam zwrot akcyzy.

ZOBACZ TAKŻE:

W przypadku, gdyby dane okazały się niewystarczające, urząd zwróci się o ich uzupełnienie.

Policz, ile ci się należy

Do obliczenia kwoty zwrotu konieczna jest znajomość wysokości akcyzy zapłaconej przy sprowadzaniu samochodu. Jeśli jednak nie pamiętamy, ile dokładnie podatku zapłaciliśmy, urząd celny, do którego zwracamy się z wnioskiem na podstawie dokumentów archiwalnych samodzielnie ustali, w jakiej wysokości zwrot nam przysługuje.

Jeśli podatnik wie, ile podatku zostało naliczone przy imporcie, może obliczyć, jakiej powinien spodziewać się kwoty zwrotu.

Będzie ona różnicą między akcyzą zapłaconą a taką, jaką należało zapłacić od wartości rynkowej samochodu w momencie jego sprowadzenia, przy zastosowaniu stawek: 13,6 proc. dla samochodów z silnikiem powyżej 2000 cm3 oraz 3,1 procent dla pozostałych.

| JAK LICZYMY ZWROT? |
| --- |
| 1. Sprawdzamy wartość rynkową samochodu tej samej marki, rocznika i w podobnym stanie technicznym. Wartość powinna być określona na miesiąc, w którym powstał obowiązek zapłaty akcyzy, a jeżeli jest to niemożliwe do ustalenia - w miesiącu zapłaty podatku. 2. Wartość samochodu dzielimy przez 1,22 - otrzymujemy wartość netto (bez VAT). 3. W zależności od pojemności silnika otrzymaną wartość netto dzielimy przez 1,136 - dla samochodów o poj. powyżej 2000 cm3 lub przez 1,031 dla silników mniejszych. Otrzymujemy wartość samochodu bez VAT i akcyzy. 4. Otrzymaną kwotę mnożymy - odpowiednio do pojemności - przez 13,6 proc lub 3,1 procent - otrzymujemy należną akcyzę. 5. Wyliczony podatek akcyzowy odejmujemy od kwoty, którą zapłaciliśmy przy imporcie. |

Do obliczeń bierzemy rynkową wartość samochodu w momencie powstania obowiązku w podatku akcyzowym - czyli średnią cenę rynkową auta tej samej marki, modelu, roku produkcji oraz z tym samym wyposażeniem i w zbliżonym stanie technicznym.

Od tej wartości wyliczamy podstawę opodatkowania podatkiem akcyzowym, odliczając zawarty w cenie VAT (22 proc.) i akcyzę, następnie otrzymaną wartość netto mnożymy przez stawkę akcyzy: 13,6 dla aut o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 i 3,1 proc. dla mniejszych.

Różnicę między akcyzą, którą zapłaciliśmy, a wartością z powyższego wzoru otrzymamy jako zwrot podatku.

Co bardzo istotne, ustawa reguluje zwrot nadpłaconej akcyzy podatnikowi, więc w przypadku, gdy zapłaciliśmy mniej, niż wynikałoby z nowych przepisów nie grożą nam żadne konsekwencje - urząd celny nie zażąda dopłacenia różnicy, jeśli wypadnie ona na naszą niekorzyść.

ZOBACZ TAKŻE:

- _ W przypadku, gdy zwrot wyraża się liczbą ujemną, podatnik otrzyma decyzję odmowną, nie będzie musiał nic dopłacać _ - wyjaśnia Witold Lisicki - _ ustawa mówi jedynie o zwrocie, nie przewiduje dopłat, jej celem jest usunięcie dyskryminacji ludzi, którzy sprowadzili samochody z zagranicy, względem tych, którzy kupili je w kraju _ - dodaje.

Można upomnieć się o odsetki

Poza zwrotem podatku otrzymamy też odsetki. Jeżeli wniosek złożymy do 30 dnia po wejściu w życie ustawy, czyli do 18 sierpnia 2008, będą one naliczone za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu. Jeżeli wniosek o zwrot złożymy później, odsetki liczyć się będą od powstania nadpłaty do 18 sierpnia.

Nowe przepisy dają też prawa tym, którzy o zwrot podatku ubiegali się wcześniej, na gruncie Ordynacji Podatkowej lub na podstawie wyroku sądowego. Przede wszystkim: jeśli otrzymany przez nich zwrot był niższy, niż wynika to z nowej ustawy, mogą zwrócić się o jego wyrównanie.

Dodatkowo należą im się odsetki od zwróconej kwoty, naliczone według nowych, korzystniejszych zasad. Tu jednak liczy się pośpiech: wniosek o zwrot odsetek można składać tylko przez 30 dni od wejścia ustawy w życie.

Nowe regulacje dotyczące zwrotu odsetek są zdecydowanie korzystniejsze, zakładają bowiem, że liczy się czas od zapłaty podatku przy imporcie samochodu, nie zaś, jak przewidywała ordynacja podatkowa, od chwili złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)