Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ceny transferowe są jednym z trudniejszych problemów podatkowych

0
Podziel się:

Ceny transferowe stanową najtrudniejszą kwestię podatkową dla międzynarodowych firm, a polskie firmy powinny przygotować się na znaczne nasilenie kontroli w tym zakresie

- twierdzi na podstawie badań Ernst & Young.

'Problem cen transferowych jest obecnie jednym z najważniejszych zagadnień podatkowych znajdujących się w centrum zainteresowania władz podatkowych w krajach na całym świecie' - powiedziała na środowej konferencji Renata Dłuska, partner w Ernst & Young.

Ceny transferowe są to ceny ustalane w transakcjach zawieranych pomiędzy powiązanymi kapitałowo firmami, łącznie z wewnętrznym przekazywaniem towarów, majątku, usług, pożyczek i leasingu. Ceny w takich transakcjach powinny być teoretycznie podobne do rynkowych, ale ze względu na powiązania kontrahentów, mogą się zasadniczo różnić od cen stosowanych w podobnych transakcjach przez podmioty nie powiązane ze sobą. Ustalenie cen odbiegających od rynkowych pociaga za sobą często ingerencję organów skarbowych i oszacowanie dodatkowego dochodu do opodatkowania.

'Problem cen transferowych staje się coraz ważniejszy, bo polskie władze wykazują coraz większe zainteresowanie tą tematyką' - powiedziała Dłuska.

Dodała, że do niedawna większość polskich przedsiębiorców nie zauważała realnego zagrożenia wykrycia u nich nieprawidłowości przez fiskusa, a więc i potrzeby właściwego przygotowania się na wypadek kontroli.

'Dopiero od 1 stycznia 2001 roku firmy mają obowiązek sporządzania dodatkowej dokumentacji podatkowej na potrzeby kontroli przez organa skarbowe' - powiedziała Dłuska.

Brak takiej dokumentacji fiskus będzie karał kwotą 50 proc. stawki doszacowanego przez siebie dochodu.

Karen Chaczbabian, szef zespołu cen transferowych w E&Y powiedział, że 'dobrze przemyślana dokumentacja dotycząca zasad ustalania cen transferowych jest kluczem do wybrnięcia z ewentualnych kłopotów związanych z kontrolą fiskusa'.

Dodał, że międzynarodowe holdingi potrzebują pomysłów na dokumentację zintegrowaną w skali globalnej, ale na razie niewiele w tej sprawie robią.

'Trzy czwarte firm międzynarodowych uznaje za ważne zintegrowane podejście do przygotowywania dokumentacji, jednak niewiele z nich prowadzi wzorcową dokumentację na skalę globalną' - powiedział Chaczbabian.

Dodał, że nawet jeżeli istnieje dokumentacja globalna, to wymaga ona najczęściej dostosowania do potrzeb polskich regulacji podatkowych.

Ernst & Young jest międzynarodową firmą doradczą, która świadczy usługi w zakresie badań sprawozdań finansowych, księgowości, doradztwa prawnego, podatkowego na całym świecie.

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)