Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Granty na innowacyjne projekty. "Zmiany zasad przyznawania już przynoszą efekty"

4
Podziel się:
Granty na innowacyjne projekty. "Zmiany zasad przyznawania już przynoszą efekty"
(Grzegorz Banaszak/REPORTER)

- Fundusze przyzwyczaiły się do tego, że dostawały państwowe pieniądze na innowacyjne projekty, a gdy zmieniły się zasady ich przyznawania, zaczęły zgłaszać pretensje - powiedział money.pl dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski.

- Nie akceptuję takiej sytuacji, gdy ktoś twierdzi, że bez tych pieniędzy zbankrutuje. Środki publiczne powinny być darowane tym, którzy mogą funkcjonować bez nich - podkreślał prof. Maciej Chorowski, z którym money.pl rozmawiał przy okazji Impact Mobility'18 w Katowicach.

Dyrektor NCBR ocenił, że zmiany w programie Bridge Alfa dla innowacyjnych firm mogą każdemu wyjść na dobre. Unia Europejska wprowadziła zasadę, w myśl której pojedyncze projekty będą dostawać maksymalnie 1 mln zł, a nie 3 mln zł, jak dotychczas. Zdaniem prof. Chorowskiego zmusi to fundusze do poszukania większej liczby dobrych projektów.

- Fundusze korzystające z programu Bridge Alfa będą musiały włożyć trochę więcej wysiłku. Zamiast jednego projektu, będą musiały poszukać trzech. To jest dobra wiadomość dla tych dwóch projektów, które w innych okolicznościach nie zostałyby znalezione – wyjaśniał dyrektor NCBR.

Prof. Chorowski powiedział, że innowacyjne firmy już teraz chwalą zmiany, a inwestycji zaczyna przybywać. - Pomysłodawcy startupów przychodzą do mnie podziękować za to, że zmieniły się zasady przyznawania unijnych grantów. Bo teraz mają większe szanse, by je dostać.

W sierpniu NCBR poinformowało o zmianie przyznawania unijnych grantów na badania i rozwój. W programie Bridge Alfa jest ok. 50 funduszy. Większość w 80 proc. inwestuje środkami państwowymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
ABC
6 lat temu
I tak będziesz siedział profesorku
Maciej
6 lat temu
Dyrektor NCBR podpisał umowy , niedopatrzył na jakich warunkach może udzielać grantów, więc kopną w stolik, w końcu jest w uprzywilejowanej pozycji, ma łapę na kasie , i to nie swojej, i jeszcze robi z tego cnotę. Porażające.
z_pozdrowieni...
6 lat temu
Czy Pan Minister wie, że przykładowo w branżach technologicznych czy ICT: - 200 tys. Euro to jest absolutnie śmieszna kwota' poniżej finansowego progu wykonalności projektu, co wynika z faktu, ze stawki w tej branży są najwyższe i systematycznie rosną. 1MPLN to jest raptem wynagrodzenia dla 5-osobowego zespołu na rok czasu, a to często zdecydowanie za mały zespól aby zrobić konkretny projekt. (a zespoł zawiera designerów, programistów, architekta, testerów, usability itp) - no Panie Ministrze trochę rozeznania w projektach). Poza tym prace badawczo-rozwojowe z definicji są droższe, bo ludzie robią coś pierwszy raz, uczą się, iteracyjni poprawiają itp. Chciałem zauważyć, że w Dolinie Krzemowej standardem już jest, że każdy projekt o globalnym potencjale dostaje środki na poziomie ok 100MUSD - więc z czym do ludzi? Robienie 3 razy więcej projektów zamiast jednego o budżecie 3MPLN to zwykłe rozmydlanie pieniędzy, pójście w ilość zamiast w jakość, w rezultacie to jest trwonienie pieniędzy....
polak mały
6 lat temu
"Środki publiczne powinny być darowane tym, którzy mogą funkcjonować bez nich" W banku też najchętniej dają kredyt tym którzy go nie potrzebują. Budujemy Bankowe Centrum Badań i Rozwoju?