Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ekologowie na dachu: "I love Puszcza"

0
Podziel się:

Aktywiści Greenpeace z Polski, Finlandii, Austrii i Węgier zorganizowali akcję w Warszawie.

Ekologowie na dachu: "I love Puszcza"
(PAP/Radek Pietruszka)

Aktywiści Greenpeace z Polski, Finlandii, Austrii i Węgier weszli na dach Ministerstwa Środowiska i rozwiesili transparent z napisem _ I love Puszcza _.

Rzecznik organizacji Jacek Winiarski powiedział, że celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem degradacji lasów w Puszczy Białowieskiej. Ekologowie chcą m.in. zmniejszenia limitów wycinki drzew. - _ Naukowcy alarmują, że wycinka jest destrukcyjna dla gatunków z puszczy _ - podkreśla ekolog.

- _ Oczekujemy, że minister zatrzyma wycinkę do czasu sporządzenia nowych planów urządzenia lasu i uwzględni w nich ograniczenie wyrębu drzew do ilości niezbędnych lokalnym mieszkańcom oraz wprowadzi zakaz wycinki drzew w okresie lęgowym ptaków. Cały czas otwarta pozostaje także kwestia poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego _ - mówi Robert Cyglicki, dyrektor polskiego Greenpeace.

POSŁUCHAJ PRZEDSTAWICIELA GREENPEACE:


Ekolodzy już od lat apelują o objęcie Puszczy Białowieskiej szczególną ochroną. Niestety Białowieski Park Narodowy ciągle obejmuje jedynie 17 proc. powierzchni Puszczy. W ubiegłym roku ówczesny minister środowiska prof. Maciej Nowicki podjął działania zmierzające do rozszerzenia BPN na 50 proc. terenu Puszczy. Był to ruch, na który ekolodzy i naukowcy czekali od dawna.

Obecny minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski, po negocjacjach z lokalnymi władzami, zredukował ten plan i forsuje poszerzenie parku do około 35 proc. obszaru Puszczy. Niestety plan ten zakłada rozszerzenie o tereny będące już pod ochroną w formie rezerwatów, więc niewiele zmieni w praktyce.

- _ Ten pomysł to mydlenie oczu, które ma pokazać opinii publicznej jak sprawnie działa Ministerstwo Środowiska. Jeśli tak ma wyglądać poszerzenie Białowieskiego Parku Narodowego to lepiej w ogóle tego nie robić i przeznaczyć pieniądze na inne formy ochrony. Choćby ograniczenie wycinki do ilości niezbędnych lokalnym mieszkańcom czy zaprzestanie wycinki w okresie lęgowym ptaków - _ dodaje Cyglicki.

Na znak protestu aktywiści rozwieszający transparent zamierzają pozostać na dachu ministerstwa. Winiarski zapowiedział też utworzenie w parku przed ministerstwem _ zielonego miasteczka. _

POSŁUCHAJ PRZEDSTAWICIELA GREENPEACE:


Greenpeace zapowiedział, że aktywiści będą okupować dach tak długo, aż ministerstwo zgodzi się z ich postulatami. Są przygotowani na wielodniowy protest.

_ _ Oczekujemy, że minister zatrzyma wycinkę do czasu sporządzenia nowych planów urządzenia lasu i uwzględni w nich ograniczenie wyrębu drzew do ilości niezbędnych lokalnym mieszkańcom oraz wprowadzi zakaz wycinki drzew w okresie lęgowym ptaków. Cały czas otwarta pozostaje także kwestia poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego _ _, mówi Robert Cyglicki, dyrektor polskiego Greenpeace.

Ekolodzy już od lat apelują o objęcie Puszczy Białowieskiej szczególną ochroną. Niestety Białowieski Park Narodowy ciągle obejmuje jedynie 17% powierzchni Puszczy. W ubiegłym roku ówczesny minister środowiska prof. Maciej Nowicki podjął działania zmierzające do rozszerzenia BPN na 50% terenu Puszczy. Był to ruch, na który ekolodzy i naukowcy czekali od dawna. Niestety obecny minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski, po negocjacjach z lokalnymi władzami, zredukował ten plan i forsuje poszerzenie parku do ok. 35% obszaru Puszczy. Niestety plan ten zakłada rozszerzenie o tereny będące już pod ochroną w formie rezerwatów, więc niewiele zmieni w praktyce.

_ _ Ten pomysł to mydlenie oczu, które ma pokazać opinii publicznej jak sprawnie działa Ministerstwo Środowiska. Jeśli tak ma wyglądać poszerzenie Białowieskiego Parku Narodowego to lepiej w ogóle tego nie robić i przeznaczyć pieniądze na inne formy ochrony. Choćby ograniczenie wycinki do ilości niezbędnych lokalnym mieszkańcom czy zaprzestanie wycinki w okresie lęgowym ptaków _ _, dodaje Cyglicki.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)