Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koziej: Konieczne jest doprecyzowanie kompetencji

0
Podziel się:

Szef BBN skrytykował koordynację służb podczas powodzi.

Koziej: Konieczne jest doprecyzowanie kompetencji
(PAP/Stanisław Rozpędzik)

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej uważa, że konieczne jest doprecyzowanie kompetencji i zasad działania struktur państwa w kwestii radzenia sobie z sytuacją kryzysową.

Podkreślił on, że przez wiele lat obserwował doskonalenie systemu reagowania kryzysowego jako niezależny ekspert. Gość _ Salonu Politycznego Trójki _, krytycznie odnosił się do kwestii koordynacji międzyresortowej w takich sytuacjach.

Jednak mimo pewnych zastrzeżeń - zaznaczył generał Koziej - od 1997 roku, gdy Polskę nawiedziła tak wielka powódź , sporo zrobiono w doskonaleniu rozwiązań.

Szef BBN zaznaczył, że mimo wszystko, w tak trudnej sytuacji jaka jest teraz w Polsce, zarówno władze na szczeblu centralnym jak i lokalnym dobrze sobie radzą. Jak dodał, społeczeństwo jest wielkim wsparciem dla służb - jak na przykład jest podczas ewakuacji osób z zalanych terenów.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zaznaczył, że w ciągu ostatnich 13 lat, wprowadzono między innymi ustawę o zarządzaniu kryzysowym, o stanach nadzwyczajnych. W 1997 - podczas powodzi tysiąclecia tej infrastruktury prawnej nie było - mówił Stanisław Koziej.

Gość Radiowej Trójki zaznaczył jednak, że to prawo potrzebuje jeszcze doprecyzowania, zwłaszcza, co do kompetencji działania w trudnych momentach, gdy nie obowiązuje stan nadzwyczajny.

Czytaj w Money.pl
*Wiele inwestycji przeciwpowodziowych tylko na papierze * Powódź tysiąclecia kosztowała nas 14 mld złotych. Na zabezpieczenia wzdłuż Odry powinniśmy wydać co najmniej 9 mld złotych. Jednak do tej pory wykonano inwestycje warte niewiele ponad jedną trzecią tej kwoty. Budowa zabezpieczeń wzdłuż Wisły i na Żuławach wciąż pozostaje tylko na papierze.
*Przez powódź wybory prezydenckie w październiku? * Wybory można przeprowadzić dopiero trzy miesiące po odwołaniu stanu klęski żywiołowej. Czy zostanie on ogłoszony? Na razie premierDonald Tuskwizytuje zalane tereny w Małopolsce i nie zapowiada wprowadzenia stanu wyjątkowego.
*Ile zapłacimy za opóźnienia w inwestycjach po powodzi? * Wieloletnie opóźnienia w budowach oznaczają, że niektóre z nich będą co najmniej trzy razy droższe niż zakładano. Zamiast 876 mln złotych za trzy z przeciwpowodziowych inwestycji na południu Polski zapłacimy ponad 2,37 mld złotych.
*ONZ ostrzega: Powodzie tak samo groźne jak susze * Obecnie na świecie ponad miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody - wynika z raportu Narodów Zjednoczonych. Do 2030 roku prawie połowa ludzkości będzie żyła w regionach z niedoborem wody. Naukowcy przestrzegają jednak, że równie dużym zagrożeniem jak susze staną się powodzie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)