Poettering podkreślił, że cały okres działalności politycznej Bronisława Geremka był walką o wolność i demokrację, a więc wartości, które dla mieszkańców Europy Zachodniej były czymś oczywistym. Szef Parlamentu Europejskiego podkreślił, że ta walka przyniosła owoce w postaci obalenia komunizmu w Polsce, a później wprowadzeniu Polski do NATO oraz Unii Europejskiej. Zaangażowanie w te wszystkie ważne dla pozycji międzynarodowej Polski wydarzenia, sytuują - zdaniem Poetteringa - Bronisława Geremka wśród "ojców założycieli" wolnej Polski.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego przypomniał także zasługi profesora Geremka dla realizacji idei wspólnej Europy. Podkreślił, że koncepcja europejskiej wspólnoty odzwierciedlała jego ideały i przekonania. Uważał, że jedność Europy to najlepsze rozwiązanie dla przyszłości Polski i innych krajów naszefgo kontynentu.
Pożegnanie profesora Geremka na Cmentarzu Powązkowskim rozpoczęło się od odegrania hymnów Polski i Unii Europejskiej. W uroczystościach biorą udział przedstawiciele władz państwowych: prezydent, premier, członkowie rządu oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Wcześniej- w Archikatedrze św.Jana została odprawiona msza w intencji zmarłego.
Profesor Bronisław Geremek zginął 13 lipca w wypadku samochodowym. Miał 76 lat.