Niemiecki rząd ma prawo zawetować ewentualną kandydaturę Eriki Steinbach do rady fundacji upamiętniającej wysiedlenia. Do takiego wniosku doszły służby prawne Bundestagu. Fragmenty ich ekspertyzy publikuje na stronie internetowej dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Prawnicy Bundestagu są zdania, że rząd może zablokować nominację Steinbach ze względu na znaczenie fundacji dla polityki międzynarodowej Niemiec. Przygotowana przez nich ekspertyza stwierdza, że fundacja "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" jest umocowana w polityce międzynarodowej RFN, a aspekt międzynarodowy odgrywał wiodącą rolę w całej procedurze powoływania fundacji.
Dlatego prawo rządu do blokowania nominacji do rady jest zgodne z sensem i celem ustawy powołującej fundację. Rząd musi jednak w przekonujący sposób udowodnić, że odrzucony kandydat działałby na szkodę międzynarodowych relacji Niemiec. W przypadku Eriki Steinbach strona polska wyraźnie dała do zrozumienia, że ewentualne powołanie jej do rady stałoby na przeszkodzie procesowi pojednania - stwierdza ekspertyza Bundestagu.
Kandydaturę Steinbach blokuje szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle, powołując się na zastrzeżenia Polski wobec jej osoby. Ostatnio w sporze wokół szefowej Związku Wypędzonych zabrało głos kilku prawników, którzy kwestionowali prawo rządu do wetowania nominacji.