Umowę, na podstawie której z funduszów europejskich sfinansowane zostaną prace konserwatorskie na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz, podpisali w środę minister kultury Bogdan Zdrojewski i dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau Piotr Cywiński.
Łączna kwota dofinansowania wyniesie 19 milionów złotych.
Pieniądze z unijnej dotacji przeznaczone są na konserwację w dwóch blokach na terenie byłego obozu Auschwitz I (oznaczonych numerami 2 i 3), a także pięciu drewnianych baraków na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau - o czym poinformował Bartosz Bartyzel z biura prasowego muzeum.
Prace konserwatorskie w blokach 2 i 3 na terenie byłego Auschwitz I są niezbędne między innymi ze względu na zmianę wystawy głównej muzeum, która będzie się mieścić w blokach od pierwszego do 11. Zanim jednak we wnętrzach poobozowych bloków zostaną umieszczone elementy wystawy, budynki muszą zostać poddane konserwacji, aby zachować jak najwięcej z oryginalnej struktury bloku oraz zapewnić bezpieczeństwo osobom, które nową wystawę będą zwiedzać.
"Na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau sytuacja konserwatorska jest znacznie trudniejsza. Baraki były budowane bardzo szybko i w tej chwili zaczynamy walkę z czasem o zachowanie ich autentyczności" - powiedział jeszcze w lutym szef działu konserwacji w muzeum Rafał Pióro.
"W latach 90. otrzymaliśmy pieniądze na konserwację kilku baraków drewnianych m.in. od Belgii, Grecji i Luksemburga. Oprócz pięciu baraków, które teraz zostaną poddane konserwacji, pozostaną nam jeszcze dwa. Nie zapominajmy jednak, że na terenie Birkenau znajduje się jeszcze kilkadziesiąt baraków murowanych, a także ogromna liczba ruin, które w najbliższym czasie także powinny zostać poddane konserwacji" - mówił.
Zdaniem Pawła Sawickiego z biura prasowego muzeum prace rozpoczną się prawdopodobnie już w połowie bieżącego roku i potrwają do końca 2012 roku. 19 mln zł stanowi około 85 procent planowanych prac. Na resztę muzeum będzie się starało o promesę resortu kultury.
Przyznana Muzeum Auschwitz-Birkenau unijna dotacja będzie pochodziła z europejskiego Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko".
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II -Birkenau powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz obywateli innych państw.
W 1947 roku, na terenie byłych Auschwitz I oraz Auschwitz II- Birkenau powstało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Od dwóch lat liczba turystów, którzy je odwiedzają przekracza milion osób. (PAP)
szf/ abe/ mow/