Dobry dziennikarz ekonomiczny nie może być powierzchowny i musi czerpać swoją wiedzę o świecie z kontaktów z ludźmi - uważa Zbigniew Bartuś z krakowskiego "Dziennika Polskiego" - laureat konkursu NBP dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego. Bartuś otrzymał też wyróżnienie w kategorii prasa regionalna i lokalna.
Była to już siódma edycja konkursu, którego organizatorem jest Narodowy Bank Polski, a współorganizatorami Polska Agencja Prasowa i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.
"Część dziennikarzy uległa złudzeniu, że wszystkie składniki potrzebne do napisania tekstu można znaleźć w internecie. A najlepiej - w Wikipedii oraz kilku fachowych portalach. To oczywisty błąd. Z tego powodu ogromna rzesza reporterów i publicystów funkcjonuje w wirtualnej rzeczywistości" - powiedział Bartuś.
Jego zdaniem, przez ostatnie lata doradcy inwestycyjni, bankowcy od kredytów hipotecznych, specjaliści od nieruchomości żyli "w matriksie". Tymczasem bolesne skutki ich błędów uderzają dziś w ludzi żyjących w prawdziwym świecie.
"Pisanie o ekonomii i gospodarce jest trudne, zwłaszcza w gazetach codziennych, czy popularnych tygodnikach. Niewielu dziennikarzy wchodzi w tę tematykę głębiej, tylko nieliczni skłonni są wykraczać poza komunikaty i newsy ze spółek, czy codzienne analizy sytuacji na giełdach" - uważa dziennikarz.
"Jako człowiek z natury przekorny i mocno buntowniczy, a zarazem - mówiąc górnolotnie - z poczuciem misji, traktuję to jako kolejne wyzwanie: jak napisać pasjonująco, ciekawie, jak zainteresować i poruszyć zwykłego czytelnika gazety codziennej" - dodał laureat nagrody im. Grabskiego.
W zamierzeniu NBP nagroda ma "przybliżać społeczeństwu w sposób przystępny i zrozumiały, zasady funkcjonowania gospodarki rynkowej".
"Nagroda im. Grabskiego ma na celu uhonorowanie pracy dziennikarzy, którzy przyczyniają się do zwiększenia wiedzy ekonomicznej społeczeństwa" - powiedział prezes NBP Sławomir Skrzypek, który we wtorek wieczorem wręczał wyróżnienia laureatom.
Prof. Maciej Grabski, wnuk patrona nagrody i przewodniczący kapituły, dodał, że oceniany okres - ubiegły rok - charakteryzował się dużą zmiennością sytuacji ekonomicznej i tym trudniej było trafnie opisać rzeczywistość; niektórym dziennikarzom się to jednak udało.
Wyróżnienie w kategorii prasa ogólnopolska i agencje prasowe otrzymał Aleksander Piński za artykuły dla tygodnika "Wprost". Wyróżnienie w kategorii rozgłośnie radiowe ogólnopolskie i regionalne otrzymał Józef Manfred Wycisk z Polskiego Radia Katowice. Wyróżnienie w kategorii telewizje ogólnopolskie i regionalne otrzymał Jerzy Piasny z TV Biznes Polsat.
Kapituła nagrody przyznała również dziewięć wyróżnień w postaci dwudniowych szkoleniowych wyjazdów studyjnych do Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie. Wyróżnienia te otrzymali: Tomasz Szatkowski - "Tygodnik Płocki", Cezary Szymanek - Radio PIN, Jakub Kurasz - "Rzeczpospolita", Anna Kolmar i Małgorzata Jurgiel - Polskie Radio Szczecin, Maciej Samcik - "Gazeta Wyborcza", Przemysław Talkowski - TV Biznes Polsat, Leszek Jarosz - TVN24, Robert Stanilewicz - TVN CNBC Biznes.
Została też przyznana nagroda honorowa prezesa NBP dla dziennika "Rzeczpospolita" - redakcji, która "w szczególny sposób przyczyniła się do szerzenia wiedzy ekonomicznej w społeczeństwie". (PAP)
dan/ drag/ woj/