Dwa przypadki prób sprzedaży rzadkich zwierząt objętych międzynarodowym zakazem handlu - Konwencją Waszyngtońską (CITES) - wykryli w Częstochowie policjanci zajmujący się przestępczością komputerową.
"22-letni mieszkaniec Częstochowy usiłował zbyć na aukcji internetowej żółwia stepowego objętego szczególną ochroną jako gatunek zagrożony. Mężczyzna nie posiadał wymaganych prawem dokumentów pochodzenia żółwia. W podobnej sytuacji jest 32-letnia częstochowianka, która na aukcji usiłowała sprzedać pytona królewskiego" - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka częstochowskiej policji, Joanna Lazar.
Dodała, że próby sprzedaży na internetowych aukcjach gatunków objętych szczególną ochroną prawną są sprawdzane przez policję. Zdarza się, że sprzedawcy mają wymagane prawnie w takich przypadkach świadectwa pochodzenia zwierzęcia poświadczone przez powiatowego lekarza weterynarii. Częściej jednak brak koniecznych pozwoleń tłumaczą niewiedzą.
Jak poinformowała PAP w poniedziałek Karolina Tymorek z organizacji ekologicznej WWF, aby legalnie handlować chronionymi konwencją CITES gatunkami, konieczne jest posiadanie świadectwa pochodzenia każdego zwierzęcia.
"W przypadku zwierząt urodzonych w niewoli takie pozwolenie wydaje zarejestrowana hodowla, a potwierdza je lekarz weterynarii. Gdy zwierzę zostało odłowione w środowisku naturalnym, musi mieć tzw. dokument importowy CITES, który można potwierdzić w Ministerstwie Środowiska" - wyjaśniła Tymorek.
Podkreśliła, że do handlu zwierzętami chronionych Konwencją Waszyngtońską gatunków nie uprawnia potwierdzenie rejestracji zwierzęcia w starostwie powiatowym. Do niedawna bowiem urzędnicy rejestrując zwierzę, nie sprawdzali, czy znajduje się ono na liście chronionych konwencją CITES gatunków.
Niedopełnienie obowiązku posiadania świadectwa pochodzenia zwierzęcia rodzi skutki prawne w postaci odpowiedzialności karnej na podstawie zgodnej z Konwencją Waszyngtońską ustawy o ochronie przyrody. W szczególnych przypadkach za handel chronionymi gatunkami grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Konwencja Waszyngtońska to umowa międzynarodowa, której celem jest ochrona dziko występujących zwierząt i roślin, zagrożonych w skali świata wyginięciem. Obowiązuje w 160 krajach. Polska ratyfikowała ją w 1989 r.(PAP)
mtb/ bno/ kaj/