Kilkanaście tysięcy wiernych uczestniczyło w sobotę w religijnych uroczystościach na stadionie "Gwardii" w Koszalinie (Zachodniopomorskie) z okazji 40-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Obchody jubileuszu trwały od rana i zakończyły wieczorem uroczystą Mszą świętą koncelebrowaną przez ok. 200 księży pod przewodnictwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi i biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka.
Abp. Dzięga udzielił wiernym papieskiego błogosławieństwa i związanego z nim odpustu zupełnego. Gratulował również diecezji "rozmachu i młodości". Powiedział, że dobrze tu być, bo po wiernych "widać, że mają jeszcze dużo siły".
Bp. Dajczak podsumowując 40 lat istnienia diecezji przypomniał słowa papieża Jana Pawła II: "Nie jesteśmy sumą naszych słabości i upadków, jesteśmy sumą ojcowskiej miłości do nas i naszej rzeczywistej możliwości bycia obrazem jego syna. Kościele koszalińsko-kołobrzeski żyj!"
Podczas sobotnich uroczystości bp. Dajczak udzielił również specjalnego błogosławieństwa ks. Jackowi Dziadoszowi, który niebawem rozpocznie misyjną posługę w leżącej na wysokości 4 tys. n.p.m. boliwijskiej diecezji Oruna. Ordynariusz tej diecezji bp. Krzysztof Białasik dziękując za "podarowanie" księdza, powiedział, że jest tam tylko 28 kapłanów na obszarze 54 tys. km kw.
Przedpołudniową część obchodów 40-lecia na stadionie "Gwardii" prowadzili posługujący w Brazylii włoscy misjonarze - ojcowie Antonello Cadeddu i Enrique Porcu. Podczas tej części uroczystości zgromadzeni na stadionie wierni modlili się śpiewając i tańcząc do muzyki wykonywanej przez zespół Gospel Rain.
Eucharystię sprawowano przy polowym ołtarzu, którego wystój nawiązywał do zbudowanego prawdopodobnie w 1512 r. przez Andrzeja Wencla ołtarza katedry w Koszalinie. Wodę święconą umieszczono w najstarszym chyba w Koszalinie sprzęcie liturgicznym - XIII-wiecznej chrzcielnicy pochodzącej ze średniowiecznego sanktuarium na Górze Chełmskiej. Hostię wystawiono w ponaddwumetrowej monstrancji.
Diecezję koszalińsko-kołobrzeską erygował 28 czerwca 1972 r. papież Paweł VI bullą "Episcoporum Poloniae Coetus". Pierwszym ordynariuszem został nieżyjący już bp. Ignacy Jeż (zmarł 16 października 2007 r. w Rzymie).
Kościół koszalińsko-kołobrzeski najpierw obejmował tereny dawnej diecezji berlińskiej i Prałatury Pilskiej i był podporządkowany metropolii gnieźnieńskiej. Później dwukrotnie zmieniano jej granice. W 1992 r. papież Jan Paweł II bullą "Totus Tuus Poloniae Populus" wyłączył z niej tereny leżące na wschód od Słupska i Miasta, które weszły w skład diecezji pelplińskiej. Do diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przyłączył zaś tereny okręgu pilskiego z Piłą, Trzcianką i Krzyżem Wielopolskim, które dotychczas znajdowały się w granicach diecezji gorzowskiej.
W 1992 r. diecezję koszalińsko-kołobrzeską podporządkowano utworzonej wówczas metropolii szczecińsko-kamieńskiej.
Obecnie diecezja koszalińsko-kołobrzeska obejmuje obszar 14,6 tys. km kw. leżących na terenie województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Na jej terenie mieszka ok. 835 tys. katolików. Posługę kapłańską pełni 471 księży. W diecezji są 24 dekanaty, 219 parafii, 210 kościołów parafialnych, 361 filialnych i 95 punktów odprawiania mszy świętych. Budowanych jest obecnie 10 nowych świątyń. Patronami diecezji są: św. Wojciech (patron główny) oraz Matka Boża Skrzatuska i św. Maksymilian Kolbe.(PAP)
sibi/ hes/