Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Działki, o którą stara się gdańska kuria, nie ma w księgach wieczystych

0
Podziel się:

Działka na terenie Parku Oliwskiego w Gdańsku,
którą chce odzyskać miejscowa kuria, nie została wyodrębniona i
opisana w księgach wieczystych. To odpowiedź wojewody pomorskiego
Romana Zaborowskiego na pismo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
z października 2008 r. z pytaniem, jakie są granice parceli.

Działka na terenie Parku Oliwskiego w Gdańsku, którą chce odzyskać miejscowa kuria, nie została wyodrębniona i opisana w księgach wieczystych. To odpowiedź wojewody pomorskiego Romana Zaborowskiego na pismo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z października 2008 r. z pytaniem, jakie są granice parceli.

W lipcu 2008 r. metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź zwrócił się do władz Gdańska o formalne wydzielenie niemal hektarowego fragmentu najbardziej znanego i najczęściej odwiedzanego miejskiego parku - Parku Oliwskiego.

Działka sąsiadująca z kościelnym kompleksem w Oliwie (znajduje się tu m.in. Katedra Oliwska, siedziba arcybiskupa i seminarium duchowne), została formalnie przekazana Kościołowi w 1990 r. przez ówczesnego wojewodę gdańskiego Jerzego Jędykiewicza. Jednak do dziś nowy właściciel nie został wpisany do księgi wieczystej, a figuruje w niej gmina. Grunt ten stanowi 1/7 część parku.

"Nie można jednak powiedzieć, aby taki stan przekreślał prawa Kościoła do posiadania tej działki. Sposobem na ustalenie jej granic może być teraz wszczęcie odpowiedniego postępowania administracyjnego" - poinformowała w poniedziałek PAP rzecznik wojewody pomorskiego, Maja Opinc-Bennich.

Zdaniem rzecznika prezydenta Gdańska, Antoniego Pawlaka odpowiedź wojewody w żaden sposób nie rozstrzyga, kto jest faktycznym właścicielem działki w Parku Oliwskim.

"W związku z tą sytuacją miejscy geodeci rozpoczęli odmierzanie wspomnianej działki. Potrwa to ok. trzech miesięcy i następnie sąd zdecyduje ostatecznie, kto jest jej właścicielem. Jeśli orzeczenie wskaże na kurię, wówczas, jak już wcześniej oświadczył prezydent Gdańska, miasto jest skłonne przekazać Kościołowi inną działkę w zamian za fragment Parku Oliwskiego" - wyjaśnił Pawlak.

Wcześniej, metropolita Głódź deklarował publicznie, że w przypadku odzyskania parkowej działki, nie zamierza jej w żaden sposób odgradzać dla spacerowiczów.

Historia najbardziej znanego parku w Gdańsku sięga drugiej połowy XVIII wieku. Urządzanie go w do dziś znanym kształcie zapoczątkował opat oliwski, Jacek Rybiński. W XIX wieku park stał się własnością państwową. Część przestrzeni urządzona jest w stylu angielskim, część w stylu francuskim. Atrakcją bardzo dobrze utrzymanego parku są liczne rośliny egzotyczne. (PAP)

rop/ wkr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)