Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eurodeputowani: belgijska polityka ws. azylu "nie do zaakceptowania"

0
Podziel się:

Komisja Parlamentu Europejskiego uznała
w czwartek za "szokującą" i "niemożliwą do zaakceptowania"
politykę Belgii wobec osób ubiegających się o prawo azylu.

Komisja Parlamentu Europejskiego uznała w czwartek za "szokującą" i "niemożliwą do zaakceptowania" politykę Belgii wobec osób ubiegających się o prawo azylu.

Wypowiedziała się krytycznie również w sprawie przepisów językowych wprowadzonych we Flandrii.

"Nie sposób zwłaszcza zaakceptować sposobu traktowania cudzoziemców występujących o azyl w Belgii: mężczyźni, kobiety i nawet dzieci, które znalazły się w trudnej sytuacji i proszą o azyl w Europie, nie mają nawet prawa chorować, przebywając w pomieszczeniach o standardzie urągającym podstawowym prawom człowieka" - uznała komisja swobód obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego w przyjętym w czwartek dokumencie.

Takie stanowisko zajęła komisja na podstawie sprawozdania z wizytacji "zamkniętych ośrodków dla osób występujących o azyl i nielegalnych imigrantów", przeprowadzonej w październiku ub.r. przez trzech eurodeputowanych w trzech z sześciu takich ośrodków na terenie Belgii.

Eurodeputowani odwiedzili m.in. ośrodek usytuowany na lotnisku Bruksela-Zaventem i znajdujący się obok lotniska "ośrodek 127", gdzie w brudzie, ścisku oraz w towarzystwie różnych przestępców przetrzymywane są osoby uznane za "niemożliwe do zaakceptowania" na terenie Belgii.

Jednym z przepisów ostro skrytykowanych przez komisję PE jest wymóg, aby wnioski o azyl były wypełniane na lotnisku przez przybywających cudzoziemców w języku niderlandzkim, którego oczywiście nie znają.

Broniąc tego przepisu, eurodeputowana Frieda Brepoels, członkini partii Nowy Sojusz Flamandzki popierającej premiera Yvesa Leterme, oświadczyła: "Wydaje mi się, że port lotniczy Bruksela-Zaventem leży we Flandrii". (PAP)

ik/ mc/ gma/

polityka
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)