Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kosowo: Siły KFOR czekają na rezultat rozmów przedstawicieli Serbów

0
Podziel się:

Siły międzynarodowe KFOR postanowiły poczekać z kolejną inicjatywą
na północy Kosowa do spotkania w środę przedstawicieli kosowskich Serbów - podano we wtorek w
komunikacie NATO. Tego dnia dwa konwoje KFOR nie dotarły na granicę z powodu serbskich barykad.

Siły międzynarodowe KFOR postanowiły poczekać z kolejną inicjatywą na północy Kosowa do spotkania w środę przedstawicieli kosowskich Serbów - podano we wtorek w komunikacie NATO. Tego dnia dwa konwoje KFOR nie dotarły na granicę z powodu serbskich barykad.

"Spodziewam się, że spotkanie w północnym Kosowie da pozytywne rezultaty. KFOR jest gotów i zdeterminowany, aby podjąć działania na rzecz swobodnego poruszania się, jeśli spotkanie przedstawicieli czterech serbskich gmin nie da satysfakcjonujących rezultatów" - napisał niemiecki generał Erhard Drews, który kieruje siłami KFOR w Kosowie.

Spotkanie to ma się odbyć w środę przed południem w miejscowości Zubin Potok. Potem jego uczestnicy mają rozmawiać z dowództwem KFOR.

Generał Drews wyraził też rozczarowanie, że dwóm konwojom KFOR nie udało się we wtorek dotrzeć na przejścia graniczne Jarinje i Brnjak na granicy z Serbią z powodu zapór drogowych postawionych tam przez kosowskich Serbów. Serbowie protestują w ten sposób przeciwko obsadzeniu granicy przez funkcjonariuszy kosowskich.

Wcześniej siły KFOR dały Serbom czas do wtorku na rozebranie 16 zapór. Jednak tego dnia setki Serbów zebrały się przy barykadach, aby uniemożliwić ich rozebranie.

Premier Kosowa Hashim Thaci zaapelował do sił międzynarodowych, aby zastosowały rządy prawa i zapewniły swobodę poruszania się "na całym terytorium Kosowa".

"Chcemy zbudować lepsze Kosowo, dla wszystkich jego obywateli, niezależnie od narodowości" - powiedział Thaci w AP Television News.

W połowie września mimo protestów Belgradu, który nie uznaje niepodległości Kosowa, granicę z Serbią obsadziły mieszane ekipy KFOR i misji Eulex oraz policjantów i celników kosowskich. Doszło wtedy do starć między demonstrującymi kosowskimi Serbami a żołnierzami sił KFOR; rannych zostało sześciu Serbów i czterech żołnierzy.

Wcześniej do zamieszek i blokady przejść doszło w lipcu, gdy władze Kosowa nałożyły embargo na import z Serbii, która odpowiedziała tym samym w stosunku do towarów z kosowskimi znakami celnymi. W wyniku strzelaniny śmierć poniósł kosowski policjant. W tej sytuacji na granicę zostały wysłane oddziały KFOR.

Zajścia na granicy stały się powodem zawieszenia rozmów serbsko-kosowskich, prowadzonych w Brukseli pod egidą UE. Rozmowy te mają na celu ułatwienie życia ludziom i usprawnienie kontaktów między Serbią a Kosowem, dawną serbską prowincją, która - wbrew Belgradowi - ogłosiła w 2008 roku niepodległość.(PAP)

jo/ mc/

10014348 10014439 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)