W Polsce ok. 35 tys. osób żyje z HIV, z czego zaledwie 11 tys. wie o swoim zakażeniu. Najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia jest odpowiedzialny styl życia - przekonują organizatorzy kampanii "ryzyKOchania".
Kampania rozpoczęła się w czwartek na mazowieckich uczelniach wyższych.
Szacuje się, że 57 proc. wszystkich zakażeń HIV stanowią osoby poniżej 29. roku życia. Sytuacja epidemiologiczna jest stabilna, jednak ze względu na dramatyczny wzrost zakażeń w krajach sąsiadujących z Polską takich, jak Ukraina czy Rosja, może ona w każdej chwili ulec zmianie - ostrzegają organizatorzy kampanii.
Jej celem jest podniesienie świadomości społecznej, że zagrożenie HIV dotyczy każdego i uświadamianie możliwych skutków ryzykownych zachowań seksualnych. Akcja ma również za zadanie szerzenie wiedzy na temat dróg zakażeń HIV i propagowanie idei robienia testów w kierunku HIV.
Odbiorcami kampanii "ryzyKOchania" są głównie studenci, ludzie młodzi, którzy często zawierają znajomości, również przypadkowe. Zdaniem pomysłodawców akcji, osoby takie mają tendencję do ryzykownych zachowań seksualnych, bardzo często nie myślą o konsekwencjach swoich czynów, takich jak ich wpływ na zdrowie własne i innych.
Inicjatorami akcji są Samorząd Województwa Mazowieckiego, Mazowieckie Centrum Zdrowia Publicznego oraz Stowarzyszenie MANKO. To pierwsza tego typu kampania adresowana wyłącznie do środowiska studenckiego. W jej realizację włączyły się władze i samorządy uczelni Warszawy, Płocka i Ciechanowa, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Miasta St. Warszawy, Urząd Miasta Płocka oraz Krajowe Centrum ds. AIDS.
W ramach akcji organizowane będą m.in. stoiska promocyjno- edukacyjne podczas Juwenalii w Warszawie, Płocku i Mławie przy których studenci będą mogli uzyskać informacje na temat HIV/AIDS. W czerwcu ogłoszony zostanie konkurs na film krótkometrażowy/reklamę społeczną. (PAP)
akw/ pz/ mow/