Pierwszymi wykładami rozpoczął się w środę w Krakowie 10. jubileuszowy Festiwal Nauki. W środowym programie festiwalu znalazł się jeszcze wieczorny koncert inaugurujący festiwal, pokaz Teatru Ognia na Rynku i "Krakowska noc z duchami".
Już w środę chętni mogli wysłuchać wykładów na temat inteligencji obliczeniowej, psychologii twórczości, fizycznych podstaw działania telefonii komórkowej czy neurobiologii moralności. Festiwal zainauguruje wieczorem koncert studentów Akademii Muzycznej, którzy wykonają "Stworzenie świata" Josepha Haydna.
W planie jubileuszowej, 10. edycji, znajduje się prawie 600 atrakcji w tym warsztaty plastyczne, przedstawienia teatralne, koncerty oraz wykłady i panele dyskusyjne. Impreza trwać będzie do 15 maja. W tym roku hasłem przewodnim festiwalu jest "Technologia-Sztuka-Życie".
Pomysł na organizację festiwalu propagującego wiedzę i naukę narodził się w 2001 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim podczas przygotowań uczelni do obchodów 600-lecia istnienia. Z czasem dołączyły inne szkoły wyższe i kolejna edycja imprezy wzbogacona została o dodatkowe atrakcje. W toku rozwoju festiwalu przyłączyły się również instytucje naukowe i jednostki konsularne.
Od 2005 roku pokazy odbywają się na Rynku Głównym w specjalnie do tego przygotowanym miasteczku namiotowym. Dodatkowo w budynkach uczelni organizowane są wykłady, spotkania i panele dyskusyjne.
W tym roku głównym organizatorem jest Politechnika Krakowska, ale w festiwalu uczestniczą również: Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Uniwersytet Rolniczy, który w przyszłych roku będzie głównym organizatorem.
Oprócz uczelni wyższych w festiwalu udział biorą również instytucje: Instytut Fizyki Jądrowej PAN, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN, Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych i Republiki Federalnej Niemiec, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Włoski Instytut Kultury.
Jednym z głównych elementów tegorocznej imprezy jest "Festyn Nauki" - odbywająca się od 13 do 15 maja na Rynku Głównym prezentacja najbardziej interesujących osiągnięć naukowych w przystępnej i atrakcyjnej dla widzów formie, dodatkowo wzbogacona o szereg prezentacji multimedialnych.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowejwww.festiwalnauki.krakow.pl. (PAP)
hp/ abe/ mow/