Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sosnowiec: Uroczystości z okazji 10. rocznicy śmierci Edwarda Gierka

0
Podziel się:

Kilkaset osób uczestniczyło w sobotę w uroczystościach z okazji 10.
rocznicy śmierci Edwarda Gierka. Na grobie b. I sekretarza KC PZPR w Sosnowcu złożono kwiaty i
zapalono znicze, a w dąbrowskim muzeum otwarto poświęconą mu wystawę.

Kilkaset osób uczestniczyło w sobotę w uroczystościach z okazji 10. rocznicy śmierci Edwarda Gierka. Na grobie b. I sekretarza KC PZPR w Sosnowcu złożono kwiaty i zapalono znicze, a w dąbrowskim muzeum otwarto poświęconą mu wystawę.

Rocznicowe uroczystości organizowały: Społeczne Ogólnopolskie Stowarzyszenie im. Edwarda Gierka i partia Ruch Odrodzenia Gospodarczego, która także nosi imię b. I sekretarza i muzeum "Sztygarka".

Według prezesa Stowarzyszenia Macieja Gadaczka, w uroczystościach brało udział co najmniej 600 osób. Poza mieszkańcami Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska uczestniczyły w nich także delegacje m.in. z Warszawy, Rzeszowa i Częstochowy. W tłumie znalazły się osoby w górniczych mundurach i strojach folklorystycznych.

W dąbrowskim muzeum Sztygarka syn b. I sekretarza KC PZPR, eurodeputowany prof. Adam Gierek otworzył wystawę pt. "Gierek - człowiek i jego dzieło". Znalazły się na niej fotografie i dokumenty związane działalnością i życiem prywatnym polityka. Podczas okolicznościowego spotkania wręczono nagrody laureatom konkursu literackiego o Gierku.

Według Gadaczka Stowarzyszenie im. Gierka przez cały czas zwiększa liczebność, obecnie ma około 700 członków. "Powstają nowe oddziały w różnych regionach kraju. Rozbudowuje się także Ruch Odrodzenia Gospodarczego, w nasze szeregi wstępują osoby w bardzo zróżnicowanym wieku" - powiedział.

Poza powstałą w 2004 r. partią i powołanym wcześniej stowarzyszeniem od niedawna działa też Instytut im. Gierka, którego celem jest badanie i promocja dokonań zmarłego przed dziesięcioma laty polityka.

"Stowarzyszenie dba o pamięć Edwarda Gierka, Ruch Odrodzenia Gospodarczego analizuje i przedstawia różne artykuły, dotyczące tamtego i obecnego okresu. Instytut ma opracowywać i prowadzić badania naukowe" - wyjaśnił Gadaczek.

Edward Gierek urodził się w 1913 r. w Sosnowcu, zmarł 29 lipca 2001 r. w Cieszynie; w latach 1970-1980 był I sekretarzem KC PZPR. Za jego rządów, w pierwszej połowie lat 70., w Polsce nastąpił szybki wzrost gospodarczy okupiony jednak zadłużeniem zewnętrznym kraju; w drugiej połowie dekady rozpoczął się kryzys gospodarczy, który doprowadził do odsunięcia Gierka od władzy. (PAP)

kon/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.